Problém byl totiž s neplatiči, kteří za loňský rok dluží částku přesahující milion a půl. Náklady na vymáhání jsou ale vyšší než samotný dluh, a proto jsou částky odepisovány. Na opilce tak doplácí všichni daňoví poplatníci.

V současné době se na půdě kraje vede diskuse ohledně navýšení, které by mělo začít platit v následujících týdnech. Dnes vyjde jedna noc na 1700 korun.

„Udělali jsme propočet průměrných nákladů na osobu za poslední čtyři roky. Vyšla nám částka přes čtyři a půl tisíce. Okolo této sumy bychom se chtěli cenově pohybovat,“ přiblížil Deníku hejtman Miloš Vystrčil.

Tato cena pobytu ale problém s neplatiči neřeší. Stále se totiž jedná podle českého práva o přestupek. O trestný čin by šlo až v případě, že by opilci dlužili pět tisíc a více. Kraj by pak mohl na dlužníky například poslat exekutora.

„To je věc, která určitě při konečném rozhodnutí bude hrát roli,“ řekl hejtman. Ten ještě dodal, že navýšení noclehu musí schválit krajská rada. Příklad si Vysočina může vzít ze Zlínského kraje. Tamní protialkoholní stanice v Kroměříži si totiž účtuje 12 tisíc za noc. Pro porovnání jednolůžkový pokoj v pražském hotelu Hilton stojí zhruba sedm tisíc. Problém s neplatiči ale přiznávají i na Zlínsku.

„Vymahatelnost je problematická. Často jsou totiž dlužníci osoby bez stálého bydliště. Po určité době částky odepisujeme,“ uvedl mluvčí Zlínského kraje Patrik Kamas.