Podle jednadvacetileté matky Kateřiny H., která se po tragédii psychicky zhroutila, se udusila zvratky.
„Položila jsem ji na bok a šla přebalit rok a půl starého syna. Když jsem se asi po 15 minutách vrátila, byla Nikolka celá promodralá a pusinku měla v křeči,“ řekla Kateřina.
Matka okamžitě volala záchranku. „Říkali mi, že mám dýchat do jejího nosánku, ale oživit se mi ji nepodařilo,“ uvedla matka. Na místo mezitím přijel vůz s lékaři ze Zdravotní služby v Humpolci.
„Kojenec po našem příjezdu nejevil známky života. Byl bez dechu, pulsu a reflexů. Přesto jsme dítě resuscitovali déle než hodinu,“ popsal událost lékař Václav Janeček.
Podle něj ohledání místa a tělíčka kojence nasvědčuje smrti z udušení zvratky, což by potvrzovalo, že matka mluví pravdu. Lékaři navíc na tělíčku kojence nenašli známky cizího zavinění.
„V dutinách mělo sraženou tekutinu, připomínající sušené mléko,“ dodal Janeček.
Případ začali vyšetřovat pelhřimovští kriminalisté. Ti čekají na výsledky pitvy, které měly být známy včera. „Jak bude případ kvalifikován, záleží na příčině smrti,“ konstatovala pelhřimovská policejní mluvčí Hana Kotková.
Matka je ale ochotna nést za smrt dcery zodpovědnost. „Jsem na to připravena. Své děti miluji a nikdy bych jim úmyslně neublížila. Vyčítám si, proč jsem nešla k dceři dřív, nemuselo se to stát,“ řekla plačící matka Deníku ještě ten samý den, kdy k tragédii došlo.
Lidé v domě, kde mladá rodina bydlí, tvrdí, že s nimi byly problémy. Občas musela přijet i policie. Sousedé tvrdí, že se v bytě scházeli toxikomani.
„Vím o tom, že fetovali, hlavně když ještě nebyl syn v kriminále. O děti se ale snacha starala dobře,“ tvrdí tchyně Kateřiny H. Matka po tragédii z Humpolce odešla právě k rodičům svého manžela, kteří bydlí v nedaleké vsi.
Také ona přiznala, že se v bytě často fetovalo. Policie ve čtvrtek v bytě, kde kojenec zemřel, zajistila vše, co by jim pomohlo případ objasnit. Kateřina H. byla podrobena několikahodinovému výslechu a byla jí odebrána krev i moč. Expertiza zjistí, zda nebyla žena v době smrti Nikolky pod vlivem návykové látky. V případě, že bude obviněna z ublížení na zdraví z nedbalosti, hrozí jí až dvouleté vězení.