Obžalovaný i státní zástupce se vzdali práva na odvolání. Pro odsouzeného však soudní tahanice možná ještě neskončí, chlapcova matka totiž požaduje občanskoprávní řízení kvůli odškodnění.

Využil jeho bezbrannosti

Mervart hocha, o němž věděl, že je kvůli rozumové zaostalosti snadno ovlivnitelný a nedokáže rozpoznat protiprávnost jeho jednání, zneužíval nejméně po dobu čtyř let.

Vše probíhalo v Mervartově bytě i blízkém okolí, například ve sklepě, v kotelně nebo na půdě. Pedofilovy požadavky se postupně zvyšovaly: od počátečního obnažování před chlapcem a vzájemného hlazení časem přešel i k orálnímu sexu.

O prázdninách roku 2006 si dokonce vynutil anální styk, který ale skončil tím, že vylekaný chlapec ze sebe Mervarta shodil a on si narazil hlavu o noční stolek u postele. Soud seznal, že Mervartovo jednání výrazně narušilo psychický a mravní vývoj oběti.

Mervart se v posledních měsících dobrovolně léčil v brodské psychiatrické léčebně.

Ať už to již před ukončením soudu myslel se svou nápravou upřímně, či nikoli, u soudu mu toto rozhodnutí mohlo významně ulehčit. Kromě podmíněného vězení soud pachateli nařídil ochrannou ústavní sexuologickou léčbu.

Psychiatrické léčebny nesmějí o svých pacientech poskytovat žádné údaje, nicméně je pravděpodobné, že Mervart i nadále zůstává v Havlíčkově Brodě. Dobrovolný pobyt se tak pouze změnil na povinný.