Nejtragičtějšími okresy bylo Třebíčsko a Havlíčkobrodsko, kde zemřela téměř polovina všech obětí.

„Na našich silnicích zemřelo patnáct lidí, což je o osm více než předloni. Je to hodně, ale měli jsme tragické nehody, při nichž zemřelo více lidí. Například u obce Skála vyhasly tři životy v jednom autě,“ upozorňuje vedoucí dopravních policistů v Havlíčkově Brodě Václav Pejcha.

Vyšetřování této nehody stále pokračuje. Podle posledních informací převzal vyšetřování nehody jiný komisař a čeká se na znalecké posudky. Při nehodě zemřely tři ženy. Spolujezdec a řidič nehodu přežili.

Na Třebíčsku přišlo o život 16 lidí. To je o šest více než v roce předchozím.

„Většina lidí, kteří na silnicích zemřeli, si to zavinili sami. Zemřelo pět motorkářů kvůli riskantní jízdě. Pak tři chodci, kteří se motali na silnici. Jeden z nich měl prokazatelně alkohol v krvi. Dva lidé zbytečně zahynuli na železničním přejezdu,“ shrnuje události vedoucí dopravních policistů na Třebíčsku Petr Dobeš.

Na celé Vysočině evidují policejní statistiky za loňský rok 6830 nehod, což je pouze o šestnáct více než v roce předchozím. Kromě smrtelných následků stoupl i počet těžkých a lehkých zranění.

Nejvíce alarmující je fakt, že řidiči stále častěji usedají za volant s alkoholem v krvi. V loni zavinili opilí řidiči o 49 nehod více.

Nepomohl ani bodový systém

„Zkoušeli jsme různé preventivní akce, ale to nepomáhá. Jediné, co je účelné, je tvrdá represe. Proto v letošním roce bude akcí zaměřených na alkohol o sto procent více,“ varuje všechny řidiče vedoucí dopravky v Jihlavě Petr Halán.

Podle něj nepomohl ani bodový systém zavedený v červenci 2006, kterého se báli řidiči první tři měsíce. Pak se ale vše vrátilo do starých kolejí. „Bodový systém je neúčinný, protože ho nemá na silnicích kdo uplatňovat. Policistů je málo,“ říká vedoucí dopravního inspektorátu ve Žďáře nad Sázavou Jan Kostečka.

Například na celém Jihlavsku dohlíží na bezpečnost sedm policistů, na Pelhřimovsku šest.

„Potřebovali bychom dostat více lidí na silnice. V současné době máme na celý okres čtyři policisty, kteří dohlížejí na bezpečnost. Slíbili nám posily, ale ty budou skoro dva roky ve škole,“ stěžuje si Petr Dobeš. S dopravními akcemi tak vypomáhají obvodní oddělení.