V Nové Cerekvi zmizela téměř celá měděná střecha z obřadní síně na tamním hřbitově. Vznikla škoda za necelých dvěstě tisíc korun.

„Nejednalo se o záležitost, nad kterou se mávne rukou. Střechu jsme museli ihned vyměnit. Krytina už ale není měděná, na to v rozpočtu nejsou peníze. I tak jsme museli na novou střechu vynaložit sto tisíc korun, které jsme mohli použít na jiné účely,“ povzdychla si starostka Nové Cerekve Adriana Kotová.

Do Nové Cerekve zavítali zloději ještě jednou, a to tuto středu. Tentokrát si vyhlédli tamní kostel, odkud odcizili okapy.
Pracovníci sběren zloděje neodhalí

Pelhřimov, Častrov, Horní Cerekev, Moraveč, Kamenice nad Lipou, Černovice, Vyklantice a také Žirovnice. To je výčet obcí, kde byla zaznamenána krádež mědi. Celková škoda činí přes 300 tisíc korun.

Jedná se o organizovanou skupinu, nebo o na sobě nezávislé jednotlivce? Takové otázky si nyní pokládají policisté na Pelhřimovsku. Zatím jsou ale bezradní. „Tyto případy se dohledávají velice těžko. Pachatele by musel někdo chytit při činu,“ uvedla tisková mluvčí pelhřimovské policie Hana Kotková.
Pokud by zloději chtěli zpeněžit ukradenou měď v některé z pelhřimovských sběren, nepochodili by.

„Podezřelé případy posíláme domů. Těžko ale dokážete, že například měděné okapy jsou kradené. Když vám dotyčný řekne, že se mu okapy válely na chalupě, nemůžete ho nařknout z toho, že krade,“ uvedl zaměstnanec kovosběrny Ekopron metal Pelhřimov.

Podle tiskové mluvčí Hany Kotkové odvážejí zloději kradené kovy za hranice okresu. „Znám i případy, kdy se kradená měď z Pelhřimovska objevila ve sběrně v Tachově,“ uzavřela Kotková.