Policisté upozorňují, že odhalovat tento druh trestné činnosti je stále obtížnější. Za letošek se kriminalistům podařilo objasnit pouze 31 případů.

Zatím poslední auto, které bylo v kraji Vysočina letos ukradeno, se ztratilo na Žďársku. Ve čtvrtek odpoledne mezi obcemi Sklené a Tři Studně někdo ukradl starou Škodu 105 za 14 tisíc korun.

„Měla bílou barvu a brněnskou registrační značku,“ informoval mluvčí žďárské policie Václav Kučera.

Zejména Žďársko se v prvním prázdninovém měsíci potýkalo s krádežemi luxusních zahraničních aut jako BMW nebo Audi. Tento region navíc trápí největší nárůst krádeží aut v rámci celého kraje.

„Zatímco loni jsme měli na konci léta 30 ukradených aut, letos je to o 21 víc,“ upozornil mluvčí Kučera.

Nejrizikovějším okresem Jihlavsko

Ve středu se v Jihlavě ztratila hned dvě drahá auta. Seat za 400 tisíc korun někdo ukradl z ulice Na Kopci.

„V autě byly další věci, jako autosedačka, brýle, oblečení, vše za 13 tisíc korun,“ informovala jihlavská policejní mluvčí Jaroslava Slavíková.

V ten samý den se v krajském městě z ulice Březinova ztratilo tmavěmodré BMW za 800 tisíc korun. V autě byla výbava za dalších 42 tisíc. „V obou případech jsou pachatelé krádeží neznámí,“ podotkla Slavíková.

Podle ní se auta kradou buď na zakázku, na náhradní díly, nebo se jen chce někdo svézt a auto se pak někde najde odstavené. Na Jihlavsku se letos ztratilo již 61 aut, což je o deset víc než loni. Jihlavsko je současně nejrizikovějším okresem, kde se kradou auta nejvíce.

A proč je těžké zloděje aut odhalit?

„Protože samotné odcizení auta je otázkou několika minut i vteřin a na místě nezůstávají žádné stopy. Navíc se kradou hlavně v noci, než majitel krádež zjistí, pachatelé i s autem zmizí po dálnici neznámo kam,“ vysvětlila mluvčí Slavíková.

Nejméně se letos daří objasňovat krádeže aut na Havlíčkobrodsku. Ze 43 případů tam zatím objasnili pouze dva.