„Nejhorší situace byla na Kamenicku a na silnici mezi Pelhřimovem a Jihlavou. Také autobusy, které vyjely ve čtvrtek večer, nabraly kvůli kalamitě až hodinové zpoždění,“ informoval ředitel pelhřimovské divize ICOM transport Milan Dygrín.

„Silnice jsou hrozné, na některých místech jsou naváté závěje a také je špatná viditelnost,“ postěžoval si v pátek odpoledne řidič autobusu.

Cestáři jsou stále bezradní

Podle dispečera pelhřimovské pobočky Krajské správy a údržby silnic kraje Vysočina Štefana Nedelčeva byli cestáři na nohou už od třetí hodiny ranní.
„Situace je skutečně obtížná. Přestože technika trasu projede, za necelou půlhodinu jsou závěje naváté zpět v komunikaci,“ uvedl Nedelčev. Nejhorší situace byla na silnicích u obce Proseč pod Křemešníkem, kde uvízla i těžká technika, kterou musely vytahovat traktory. O kousek dál zapadl linkový autobus.
Sněhové jazyky a téměř nulová viditelnost byly v okolí vesnic Veselá a Dobrá Voda, kde jezdila vozidla cestářů nepřetržitě. Neprůjezdný byl chvíli i hlavní tah z Pelhřimova na Kamenici nad Lipou a také do Jihlavy. O něco lepší situace byla ve směru na Tábor, kde řidiči komunikaci bez problémů projeli.
„Pokud se situace nezlepší a vítr neustane, budeme jezdit nepřetržitě,“ informoval dispečer Nedelčev.

Na trati ležely padlé stromy

Problémy byly nejen na silnici. Stromy padlé pod náporem větru znemožnily ve čtvrtek večer průjezdnost vlaku mezi stanicemi Počátky-Žirovnice a Popelín.

„Od devatenácté do jednadvacáté hodiny jsme odstranili několik polomů. Na regionálních tratích jezdí sněhové frézy zajišťující průjezdnost,“ uvedl mluvčí Českých drah Ondřej Kubala. Vichr by se měl podle meteorologů zklidnit o víkendu.

INFOGRAFIKA: Nejkritičtější místa na Vysočině

(kliknutím zvětšíte)