Přes Vysočinu se totiž přehnal mohutný vítr, který na některých místech dosahoval síly orkánu. Silnice na některých místech pohltila bílá tma.
 
Jednoznačně nejhorší situace byla podle ředitele krajských silničářů Zdeňka Vacka na Havlíčkobrodsku a části Pelhřimovska.
 
„Kamionům se podařilo úplně zacpat hlavní tahy. Na několika místech se nákladní auta vzpříčila a ze škarp je musela tahat těžká technika,“ popsal krizovou situaci Vacek.
 
Ošetřit tak zaváté silnice byl mnohdy boj s větrnými mlýny.
 
„Během čtvrt hodiny se udělaly nové závěje. Ty byly na některých místech až metr vysoké,“ upozorňuje Vacek.

Mnoho řidičů tak trávilo noc přímo na silnici.

„Někteří se snažili vyjet, ale nakonec to vzdali. Tady už nepomáhali ani zimní pneumatiky a řetězy neměl nikdo,“ konstatuje ředitel silničářů Zdeněk Vacek.
 
Zprovoznění silnic nekomplikovaly jen zablokované kamiony, mezi kterými se nedá silnice nijak ošetřit, ale i nízké teploty. Ty klesly až na minus sedm stupňů Celsia.
 
„V takovém případě, kdy mráz ještě násobí silný vítr, solení neúčinkuje. Používali jsme inertní posyp, který silnici alespoň zdrsní,“ poukazuje na problémy Vacek.
 
Podle něj velice dobře fungovala spolupráce s policií, která například uzavřela sjezd z dálnice na Havlíčkův Brod a nepouštěla další kamiony na kritická místa. V této souvislosti si silničáři i policisté stěžují na nedostatek odstavných parkovišť, kam by bylo možné nákladní auta v případě problémů nasměrovat, třeba i elektronickými tabulemi.
 
Situace v kraji by se měla uklidnit během soboty, kdy by měl přestat foukat vítr.