Duchovního předvolala obhajoba, která se snaží dokázat, že Petr Zelenka byl policií zbit a pod tlakem se přiznal i k tomu, co neudělal. Inspekce ministra vnitra ale dospěla k názoru, že vůči Zelenkovi k žádnému násilí nedošlo a poranění na hlavě mu bylo způsobeno při zatýkání, ne při výslechu.

„Viděl jsem ho čtyři dny po zatčení a měl zranění na hlavě a krev v obličeji. Pak mi popisoval, že byl při výslechu mlácen do obličeje, těla i genitálií.

Myslím si, že se s ním někdo snažil manipulovat, aby si usnadnil vyšetřování,“ řekl u soudu duchovní Petr Kobiela, který upozornil také na to, že nemocnice by měly věnovat svým zaměstnancům lepší péči, protože dělají náročnou práci a někdy se u nich může projevit syndrom vyhoření.

Podle něj je Zelenka nemocný člověk, který potřebuje odbornou psychologickou pomoc a důkladné vyšetření. „Psycholog, který zkoumal jeho duševní stav, mu řekl, že je stejně vrah, který patří na Sibiř, a ať vydrží k soudu a pak se může oběsit,“ řekl Kobiela.

Jenže státní zástupkyně Lenka Faltusová je přesvědčena, že je Zelenka zdravý člověk, který vraždil úmyslně, a obžalobu postavila na znaleckém posudku z oboru soudního lékařství.

„Obžalovaný znal účinky heparinu a věděl, že jeho podávání v množství, které píchal, jim může způsobit i smrt,“ upozornila Faltusová. Posudek soudního lékaře bude na pořadu dne 19. února.

Překvalifikování skutků nehrozí

Žalobkyně nepřipouští ani to, že by po týdenním procesu, kdy z výpovědí dvou hematologů vyplynulo, že heparin nemusel být příčinou úmrtí čtyř pacientů, hrozilo překvalifikování některých skutků na pokus vraždy.

„Nebyli to znalci, ale pouze svědci z komise ministerstva zdravotnictví,“ oponovala Faltusová. Podle ní se během procesu objevily důkazy, které svědčí v prospěch i neprospěch obžalovaného, ale bude záležet na soudu, jak důkazy zhodnotí.

Otec Bohumil Zelenka připomněl, že všichni zdravotníci i lékaři hodnotili jeho syna jako pracovitého, bez konfliktů, s dobrým přístupem k pacientům, proto nebylo jeho motivem vraždit bezbranné lidi.

„Petr se stal tragickou obětí své práce a do posledního dechu budu bojovat, aby byl vyšetřen ústavem,“ řekl po včerejším přelíčení Zelenka starší.

„To, že bývalí kolegové hodnotí Petra Zelenku kladně, neznamená, že nemohlo z jeho strany dojít k takovému excesu, který se stal,“ konstatovala žalobkyně Lenka Faltusová.

Proces roku bude pokračovat 11. až 15. února, kdy jsou předvoláni další svědci. Vypovídat budou i policisté, kteří Zelenku zatýkali a vyslýchali. Pak bude hlavní líčení znovu odročeno na 19. a 21. února. Rozsudek nad Petrem Zelenkou, kterému hrozí až doživotní trest vězení, by mohl být vynesen již 21. února.