Děti by se vlastním rodičům měly podle představ obou rodin dostat do 9. prosince, narozenin dětí, nejpozději do Vánoc. Zároveň se rodiny shodly na tom, že dětem vymění jména, aby se dívky jmenovaly tak, jak si jejich biologičtí rodiče přáli.

Mluvčí rodičů z Jabloňova Milan Smejkal ČTK řekl, že se rodiny i s dětmi setkali za přítomnosti psychologa v Jihlavě. Domluvili se na postupném seznamování, návštěvách. Otec byl rád, že je jeho dcera zdravá a je mu podobná, řekl Smejkal ČTK. Postupně si chtějí na své vlastní děti zvykat.

Podle psycholožky specializující se na vývoj dětí Lenky Šulové má taková záměna zničující vliv na vztah dítěte s matkou. "První měsíce jsou pro vývoj člověka velmi důležité, zejména pro vztah s matkou. Vzniká specifické pouto. Ty děti budou poškozeny dvakrát - jednak kvůli záměně po porodu, pak po druhé výměně po deseti měsících," řekla psycholožka serveru Aktuálně.

Identitu dětí Nikoly a Krystýny, které byly s největší pravděpodobností zaměněny v třebíčské porodnici loni v prosinci, musejí ještě potvrdit další testy DNA. Třebíčští kriminalisté se případem zabývají od úterý, kdy odebrali vzorky pouze rodině z Jabloňova na Žďársku a odeslali je na rozbor do ústavu kriminalisticko-technických expertiz v Brně. Dnes prováděli šetření v nemocnici, řekla ČTK mluvčí policie Marcela Lavická.

Druhou rodinou, která vychovává vyměněné dítě, jsou manželé z vesnice u Okříšek na Třebíčsku. Policejní vyšetření DNA má potvrdit či vyvrátit testy, které již postoupili v rámci soudního sporu manželů z Jabloňova. Nemocnice, která k případu nechce sdělit žádné bližší informace, tedy už před časem přišla na to, kdo si od nich odvezl druhé vyměněné dítě. Matky obou holčiček se jmenují Jaroslavy, i to snad mohlo přispět k záměně dětí. Také druhá rodička získala rozdílné informace o váze svého dítěte. V porodnici měli tehdy napilno, narodilo se pět dětí.

Pokud soud verdikt potvrdí, bude výměna holčiček pro mladé manžele z Třebíčska hodně bolestná. "Maminka na své dceři lpí, nikde ji nenechává ani na okamžik samotnou. Jestli je to pravda, je to hrozná tragédie," řekla ČTK jedna ze sousedek.

Případem se podle krajské zdravotní radové Věry Švarcové zabývá oddělení právní ochrany dětí pověřeného úřadu, tedy ve Velkém Meziříčí. "Zatím probíhá šetření policie údajné záměny identity novorozenců, až proces skončí, tak uděláme závěr," řekl ČTK náměstek hejtmana Pavel Hájek na otázku, zda kraj kvůli záměně dětí chystá změny ve vedení nemocnice.

Pokud záměna dětí nebyla úmyslným činem, tedy obchodováním s dětmi, potom nejspíše trestná nebude. Věc bude muset řešit nemocnice. Jeden z otců již avizoval, že bude po nemocnici požadovat odškodné deset milionů korun. Za každý měsíc, co vychovávali cizí dítě, milion. Oslovení soudci a advokáti pochybují, nad tím, že by rodina vysoudila na záměně dětí milionové částky. Nějaká satisfakce úplně vyloučena není, znalci by museli posoudit třeba újmu na duševním zdraví rodičů, řekli ČTK.

Okresní soudy v kraji ročně řeší asi deset případů určení otcovství. Soudci počítají s tím, že se jejich počet po případu v třebíčské nemocnici nejspíš zvýší.

Pochybnosti o tom, že něco není v pořádku, měli rodiče z Jabloňova už v porodnici, kdy ze dne na den výrazně poklesla váha dítěte. Otec si na radu švagra nechal udělat privátní testy otcovství i proto, že oba rodiče mají tmavé vlasy a holčička je světlovlasá. Následně soud dospěl k závěru, že ani otec ani matka nejsou pokrevními rodiči dnes desetiměsíční holčičky.