„Na jednom z odpočívadel zastavili, aby se najedli v restauraci. Když opět usedli do auta a pokračovali v jízdě, začal jim u Měřína ‚plavat‘ vůz po silnici. Po zastavení zjistili, že mají poškozenou pneumatiku. Při její výměně jim někdo z vozu odcizil kabelku a pánskou tašku s 632 tisíci korunami,“ uvedl kriminalista ze Žďáru nad Sázavou Tomáš Bíbr.

Podle policistů není vyloučeno, že pneumatiku poškodil někdo záměrně. „Nebyl by to první a určitě ani poslední případ tohoto typu, který by se v úseku dálnice D1 na Vysočině stal,“ řekl kriminalista.

Jak vypadá scénář krádeží? „Zloděj, popřípadě skupinka zlodějů, si někde vyhlédne řidiče, který jde například do banky. Mezitím mu poškodí vůz, a když ho pak opravuje, tak využijí jeho nepozornosti a ukradnou mu cennosti,“ popsala fintu policejní mluvčí Jana Šípková. Na dálnici je vhodným místem k poškození vozu právě odpočívadlo.

Řidič doplatil na nepozornost

Podle Tomáše Bíbra by byla velká náhoda, kdyby se v osudnou chvíli, kdy poškozeným cizincům praskla pneumatika, nacházel někdo poblíž. „Žena, která se při opravě kola dívala na manžela, na chvíli zahlédla, že se jim ve voze někdo přehrabuje, zloděj ale stačil rychle zmizet mimo dálnici. Nikde ani neviděla odstavený vůz, do kterého by nasedl,“ sdělil kriminalista.

Obdobný případ se stal také v neděli mezi 17.30 až 17.45 na 136,4 kilometru dálnice D1 ve směru na Prahu v katastru obce Stránecká Zhoř. „Když čtyřiatřicetiletý řidič dodávkového vozu Iveco vyměňoval poškozenou pneumatiku, nevšiml si, že mu do kabiny vnikl zloděj, který si odnesl tašku s doklady, platebními kartami a finanční hotovostí v korunách a euro. Škoda je vyčíslena na téměř čtyřicet tisíc korun,“ informovala Jana Šípková.

Ani v tomto případě strážci zákona nevylučují, že by se mohlo jednat o záměrné poškození vozu. Policisté proto varují všechny řidiče, aby své auto vždy bezpečně uzamknuli.