Ve středu před druhou hodinou odpoledne oznámil domácím telefonem nájemníkovi bytu v panelovém domě na Pražské ulici v Pelhřimově, že v domě je bomba, která vybuchne za šest hodin.

Více než dvě stovky obyvatel se tak museli ve večerních hodinách evakuovat. Do svých domovů se mohli vrátit až těsně před půl devátou.

Konečně doma

 

„Je to neskutečné, co se v dnešní době děje,“ kroutila hlavou jedna z obyvatelek domu. Ta společně se svým manželem strávila celou dobu po nákupech a na procházce se psem.

„Naštěstí není zima. Přesto je to strašné, takhle tahat lidi z domovů. Ten, co to udělal, by se měl stydět. Zasloužil by nejen ohromnou pokutu, kriminál, ale také pár ran holí,“ nechal se slyšet starší muž.

Vytopené prostory tělocvičny nedaleké Základní školy Osvobození využili nakonec pouze tři lidé.

Ostatní nalezli dočasný azyl u příbuzných či známých. „Celou dobu jsem byla u dcery. Jsem však ráda, že konečně mohu domů,“ usmála se Alena Loučná.

Na místě události bylo po celou dobu třicet policistů, včetně pyrotechnika a psovodů se služebními psy.

„Největší škoda, je škoda morální. Bydlí tady i rodiny s malými dětmi, lidé přestárlí, kteří chtěli doma v klidu odpočívat. Pro ty je to nevyčíslitelná morální škoda,“ uvedl ředitel pelhřimovské policie Jan Pešek.

Podle psychiatra Maxe Kašparů mohl mít pachatel ke svému činu několik důvodů. Třeba nízké sebevědomí. „Tímto činem, při kterém zaměstná několik desítek lidí pak získá pocit důležitosti. Pravděpodobná může být také porucha osobnosti, kdy se takový člověk mstí některému z obyvatel domu,“ uvedl Max Kašparů.

Po pachateli se nyní pátrá.