Policisté přesto oslavili velký úspěch v podobě dopadení skupinky pachatelů, kteří měli za sebou bohatou trestnou činnost.

„Před čtrnácti dny se v Rodinově u Kamenice nad Lipou pokoušeli dva muži odcizit měděné součásti novostavby. Hluk, který muži dělali při krádeži, vyrušil psa a následně i majitele sousední budovy, který přivolal policii,“ vysvětlila Hana Kotková z pelhřimovské policie.

Hlídka spolu s obyvateli malé dědiny dopadla zloděje. Za jedním malým odcizením měděných okapů nakonec stála skupinka pěti zlodějů, která měla na Pelhřimovsku na svědomí i okapy z ústrašínského kostela.

Ukradla také měděné okapy z domku v Moravči nebo ze zámku v Horní Cerekvi. Z rozestavěného srubu v Polesí na Počátecku rovněž zmizely okapy a v Nové Cerekvi byli výtečníci dokonce dvakrát.

Škody za statisíce

Jen v Nové Cerekvi způsobili zloději škodu ve výši nejméně 108 tisíc korun, když odcizili měděnou krytinu z úřadu městysu. „Nejednalo se o záležitost, nad kterou se mávne rukou. Střechu jsme museli ihned vyměnit. Krytina už ale není měděná, na to v rozpočtu nejsou peníze. I tak jsme museli na novou střechu vynaložit sto tisíc korun, které jsme mohli použít na jiné účely,“ povzdychla si starostka Nové Cerekve Adriana Kotová.

Obvinění pachatelé celkem způsobili svým jednáním škodu za 234 220 korun.

„Lidi s kovy podezřelého původu posíláme domů. Těžko ale dokážete, že například měděné okapy jsou kradené. Když vám dotyčný řekne, že se mu okapy válely na chalupě, nemůžete ho nařknout z krádeže,“ uvedl zaměstnanec pelhřimovské kovosběrny Ekopron metal.

Povinností sběren je evidovat každého, kdo k nim cokoliv přiveze. „Musíme si od každého zapsat iniciály a číslo občanského průkazu. Bez občanky tady nevezmu nic a posílám je jinam,“ konstatoval provozní vedoucí sběrny v myslotínské ulici v Pelhřimově.

Podle mluvčí Hany Kotkové odvážejí zloději kradené kovy za hranice okresu. „Znám i případy, kdy se kradená měď z Pelhřimovska objevila ve sběrně v Tachově,“ uzavřela Kotková.