Orel byl převezen do záchranné stanice v Pavlově na Havlíčkobrodsku, kde přes veterinární ošetření brzo uhynul. „Rozbor potravy pozřené tímto dravcem ukázal na otravu karbofuranem," uvedl Václav Hlaváč, vedoucí krajského střediska agentury ochrany přírody.

Podle mluvčí policie Jany Kroutilové za takový přečin pachateli hrozí vězení až na tři roky. „Oznámení jsme přijali 3. března. Zahájili jsme úkony pro podezření ze spáchání přečinu neoprávněného nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy," uvedla Kroutilová.

Otrávená liška

Orel měl ve voleti liščí maso, v němž veterinární testy zjistily pesticid karbofuran. Dřív se používal v zemědělství, ale už je mnoho let zakázán. „Takže s největší pravděpodobností liška sežrala otrávenou návnadu a ten orel se nakrmil na lišce a uhynul," přiblížil Hlaváč.

Takových případů bylo v posledních letech více. „Myslím si, že to je šestý otrávený orel mořský na Vysočině," řekl. Orli se v zimě živí hlavně uhynulými zvířaty, dokážou je najít jako první.

Na Vysočině je nyní evidováno sedm hnízdišť orlů mořských. Uhynutí dospělého ptáka je podle Hlaváče pro tak malou populaci velká ztráta; v tomto případě šlo o samici. „Pořád je to kriticky ohrožený druh, byť se šíří. Je to velmi vzácný pták," řekl.

Na rozmisťování otrávených návnad v přírodě doplácejí i jiné druhy zvířat. V lednu byla na Havlíčkobrodsku nalezena dvě přiotrávená káňata, jednoho dravce se ochráncům ještě podařilo zachránit. V minulých letech byly nalezeny i otrávené vydry.

VĚRA STEJSKALOVÁ (ČTK)