Žena v autě VW Golf s německou registrační značkou před půl jedenáctou v noci kličkovala po dálnici a snižovala a zvyšovala rychlost. Jejího zvláštního stylu jízdy si všiml řidič jedoucí za ní a zavolal policii. „Deset minut před třiadvacátou hodinou se znovu ozval stejný řidič s tím, že řidička sjela z dálnice D1 na 82. kilometru na exitu Koberovice a na tomto sjezdu zůstala stát. Podle vyjádření muže za volantem seděla silně podnapilá žena, která chtěla pokračovat v jízdě,“ popsala policejní mluvčí Dana Čírtková.

Mezitím na místo dorazila policejní hlídka z dálničního oddělení Velký Beranov. Ta zjistila, že je s ženou v autě také sedmiměsíční kojenec. Policisté dali ženě dýchnout. „Při následném odborném měření byly naměřeny pozitivní hodnoty – 2,76 a 2,78 promile alkoholu v dechu,“ informovala mluvčí.

Během jednoho týdne zadrželi vysočinští celníci při kontrolách na dálnici D1 osmadvacet nelegálních migrantů.
VIDEO: Nebezpečná noční honička na D1. Celníci na Vysočině zadrželi migranty

Policisté kvůli miminku přivolali zdravotníky, aby zjistili, zda je v pořádku. A také pracovnici orgánu sociálně právní ochrany dětí. Sedmatřicetiletá cizinka slovenské národnosti s trvalým pobytem v Německu neměla v blízko nikoho, kdo by se o dítě mohl postarat. „Policejní hlídka převezla ženu s jejím dítětem na dálniční oddělení do Velkého Beranova, kde jim policisté dali k dispozici tranzitní místnost, která je vybavena pohovkou, a v místě s nimi byla i sociální pracovnice,“ popsala Čírtková.

V průběhu noci se jim podařilo zajistit pro ženu i dítě umístění do speciálního zdravotního zařízení v Jihlavě. „S podobným případem nezodpovědnosti jsem se za dobu své služby u Policie České republiky nesetkal. V noci jsme hledali to nejlepší řešení zejména s ohledem na potřeby sedmiměsíční holčičky. Pokud bychom zajistili pouze podnapilou řidičku, tak bychom ji umístili na protialkoholní záchytnou stanici. V tomto případě jsme museli po konzultaci s lékaři a sociální pracovnicí postupovat velice citlivě a opatrně,“ vysvětlil zástupce vedoucího Dálničního oddělení Velký Beranov Jiří Chvátal.

Kamiony na dálnici. Ilustrační foto.
Zákaz předjíždění kamionů na D1 na Vysočině se blíží. Známe konkrétní úseky

Druhý den krátce po poledni ženu, která do té doby vystřízlivěla, převezli na dálniční oddělení Velký Beranov, kde proti ní byly vedeny úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky. Ve věci policisté vedou zkrácené přípravné řízení a žena si odpoledne převzala podezření. Poté byla propuštěna na svobodu.