Letos už se na Pelhřimovsku ztratily čtyři, přičemž loni policisté vyšetřovali „jen" jednu krádež záchodu.

Naposledy zloděj ukradl mobilní toaletu ze staveniště v Pelhřimově, které se nachází za benzinovou čerpací stanicí ve směru na Humpolec. Na tomto místě se nejednalo o první případ krádeže. „Odcizení mobilní toalety jsme tu řešili letos v polovině května. Na hlavním tahu z Pelhřimova do Humpolce se jedná už o třetí takový případ," potvrdila pelhřimovská policejní mluvčí Hana Kotková.

Řetěz nepomohl, 
WC bylo do rána fuč

Na hlavní dopravní tepně, která se napojuje na dálnici D1, se pracuje po etapách. Stavebníci firmy Geosan Group, která vyhrála tendr na stavbu, pracemi navazují na opravu tří mostků, které byly rekonstruovány loni.

Všechny tři mobilní toalety se právě z tohoto staveniště ztratily vždy, když dělníci stavbu opustili, tedy v noci. „Chlapi začínají pracovat vždy v sedm ráno a končí oficiálně v osmnáct hodin. Pokud je potřeba, tak dělají třeba do dvaceti hodin. Vždycky ráno přišli a nestačili se divit, kde záchod zase je," popsal nedávnou situaci stavbyvedoucí Jan Štěpčák.

Podle svých slov si nepamatuje, že by takto často přicházeli o záchod. „Jednou nám ukradli ze stavby v Luhačovicích jeden záchod, ale od té doby nic. Otázkou zůstává, k čemu to těm lidem je. Když neznají princip vyvážení, tak jim stejně nakonec zbudou oči pro pláč," soudí Štěpčák.

Zloději naložili 
i metrákovou budku

A právě proto, že se na jednom a tom samém úseku stavby ztrácí záchody doslova ve velkém, přistoupil provozovatel záchodů k razantnímu řešení. „Naposledy jsme na toto místo dali schválně těžký záchod vážící zhruba 120 kilogramů. Navíc byl přivázán silným řetězem k nedalekému plechovému kontejneru. Měli jsme za to, že toto opatření zloděje odradí," přiblížila zabezpečení Věra Bumbová z firmy Toi-Toi.

Jenže ani to zájemce o kadibudku neodradilo. Zloděj železný řetěz přeštípl a toaletu si odvezl. Firmě, která v České republice pronajímá okolo dvou tisíc mobilních toalet, vznikla poslední krádeží dvacetitisícová škoda. Všechny tři ukradené záchody stály dohromady přes sedmdesát tisíc korun.

„Na Pelhřimovsku se nám loni neztratil snad ani jeden záchod. Letos je proto nárůst enormní," povzdychla si Věra Bumbová.

„V průměru váží jedna toaleta okolo osmdesáti kilogramů. Není to tedy pro zloděje zrovna snadná záležitost, navíc pokud je WC plné, tak lup není ani nijak vábný," přemítala dále o způsobech krádeží Bumbová.

Podle jejích zkušeností se TOI-TOI ztratí třeba právě nedaleko Pelhřimova, ale třeba za rok se najde na jiné stavbě, v jiném městě.

„Mobilní toaletu naší firmy poznáme. Pak to řešíme s policií. Je to ale vždy běh na dlouhou trať," poznamenala podle předešlých zkušeností Věra Bumbová.

Policisté po zloději mobilních toalet intenzivně pátrají. „ Výsledky šetření zatím nebudeme zveřejňovat," uzavřela pelhřimovská mluvčí republikové policie Hana Kotková.