Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Novák u těla Jakuba: Neměl jsem to udělat

Hradec Králové - V soudní síni bylo ticho jako v kostele. Občas bylo slyšet, že si někdo z přítomných vzrušeně oddychl. Mezi veřejností sedí i lékaři záchranné služby. To pro případ, že by se někomu udělalo nevolno.

19.2.2009
SDÍLEJ:

Promítání policejního videozáznamu, kde Antonín Novák dovedl policii na místo činu.Foto: DENÍK/ Jan Jelínek

Pohledy všech směřovaly na velkou obrazovku, kde se odehrával ten nejtragičtější příběh posledních let. Nešlo však o nějaký film ale krutou realitu.

Slovák Antonín Novák přivedl policii k tělu Jakuba Šimánka, kterého zavraždil. Policie celou jejich trasu natočila na video a soudce Petr Mráka nechal veřejnost, aby ho zhlédla. Tedy jeho část.

„Zasloužím si trest smrti, nebo výjimečný trest. Neměl jsem to dělat,“ řekl Novák, když policii po pěti týdnech přivedl k místu, kde Jakuba loni 4. května zavraždil.

Na záznamu je vidět, jak Novák stojí kousek od místa, kde ještě leží Jakubovo tělo. Novák pak s rukama v poutech sedí na zemi a lituje toho, co udělal.
Kdo by ale čekal, že uvidí Nováka plakat, ten se zmýlil. Vypadá to, že spíš lituje sám sebe. Byla to obrovsky emotivní chvíle pro všechny v soudní síni.

Na záznamu je zřetelně vidět pomalu se rozkládající tělo chlapce pod hromadou větví. Novináři si mohou i tuto část videozáznamu natáčet a fotografovat. Soudce Petr Mráka ale všechny upozorňuje, že by byl nerad, kdyby se tyto záběry objevily v médiích: „Apeluji na vás, abyste pečlivě zvážili, jak s těmito záběry naložíte.“

Tady videozáznam končí, alespoň pro oči veřejnosti. Šokující na celém videu je také to o čem se tak dlouho spekulovalo. Jak je možné, že devítiletý Jakub s Novákem dobrovolně šel takový kus cesty, když navíc její podstatná část vede volnou přírodou.

Policisté s Novákem projeli celou trasu v autě a pak pěšky. Novák Jakuba vedl od ubytovny, kde ho znásilnil přes náměstí směrem k areálu nemocnice. „Pane obžalovaný, proč jste vedl chlapce areálem nemocnice. Věděl jste, že je průchozí?“ zeptal se Nováka soudce, který v této fázi nechal video přerušit. Později to udělal ještě několikrát.

„Nevím. Nevěděl,“ odpověděl Novák. Cesta pak pokračovala kolem areálu psychiatrické léčebny, za níž jsou po levé straně garáže. Kolem nich prošli až k hlavní silnici. Tu přešli a tady už musí policisté s Novákem po svých. Pokračují prakticky volnou přírodou.

„Proč jste Jakuba vedl do volné přírody, když jste ho chtěl jen někde ukrýt?“ ptal se znovu soudce Mráka. „Chtěl jsem ho odvést, co nejdál za město,“ vysvětlil Novák.

Pak přešli most přes řeku Sázavu. Na videu je slyšet, jak blízko nich projíždí vlak. Když Novák přechází koleje, musejí ho podpírat dva policisté. Novák cítí, že se blíží k místu činu. Musí si odpočinout. „Je to tam,“ řekne Novák a po dalších několika stovkách metrů vcházejí do lesíka. Na videu je slyšet ptačí zpěv a Novák ukazuje, kde leží Jakub.

Ještě než nechal soudce vyloučit veřejnost, která by určitě neměla vidět ohledání místa činu a fotografie ze znásilnění, pustil dva záznamy z městského kamerového systému. Na jednom z nich je v dálce vidět, jak po přechodu pro chodce jdou dvě postavy. Vypadá to na dospělého muže s dítětem.

„Poznáváte se na tomto záznamu,“ zeptal se soudce Nováka.

„Ne,“ odpověděl. Druhý záznam už je ale zřetelnější.

„Ano to jsem já a vedle jde ten chlapec,“ zareagoval Novák.


Autor: Roman Martínek

19.2.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Poslanec Martin Lank

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jan Veleba, nyní senátor za volební obvod Chrudim, do nějž spadá i větší část Havlíčkobrodska, vede prezidentskou stranu SPO. Za tu nyní kandiduje jako lídr vysočinské kandidátky.

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Nejtepleji bylo v září v Dukovanech, nejvíc pršelo ve Velké Bíteši

Třebíčsko, Vysočina - Září bylo oproti průměru neznatelně chladnější. Průměrná měsíční teplota na Vysočině byla 11,4 °C, což představuje odchylku -1 °C od dlouhodobého normálu za období 1981 - 2010.

NAŠI PRVŇÁCI: Představujeme žáky ze ZŠ Počátky

Pelhřimovsko - Pelhřimovský deník přináší čtenářům nový seriál Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím bude představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol na Pelhřimovsku, a to až do pololetního vysvědčení. Rodiče a blízcí žáků každou středu na straně 4 a na webu najdou prvňáčky z Pelhřimovska. Deník si tak mohou koupit na památku. Nyní se představují žáci ze ZŠ Počátky.

Raf & Taksík zvou na koncert, který vyjde na jaře na vinylu

Rynárec – Na zajímavý koncert, který se uskuteční v pátek 20. října, láká hospoda v Rynárci u Pelhřimova.

České vlajky zabojují v příštím roce o rekord

Pelhřimovsko – Česká vlajka by se v příštím roce mohla stát hlavním aktérem nového rekordu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení