O kolo za patnáct tisíc korun přišel cyklista, jehož v neděli 30. června okolo druhé hodiny odpoledne okradl v Humpolci neznámý zloděj.

Ke krádeži bicyklu došlo na Hálkově ulici, zloděj odcizil nezabezpečené kolo GT Avalanche včetně příslušenství z jednoho bytového domu. „Neznámý pachatel vstoupil otevřenými dveřmi do společných prostor chodby a kolo odcizil ze suterénu bytového domu,“ potvrdil policejní mluvčí David Linhart.

Pachateli krádeže, po němž stejně jako po odcizeném bicyklu policisté současné době pátrají, hrozí trest odnětí svobody až na dvě léta.

Kolo zmizelo za 15 minut

O kolo za více než tři tisíce korun přišel cyklista, který na pouhých patnáct minut nechal svůj bicykl opřený o zábradlí a bez dozoru ve čtvrtek 27. června kolem půl páté večer u sportovního areálu v Nádražní ulici v Pacově.

Jízdní kolo Leader Fox červeno-bílé barvy bylo rychle pryč. „Policisté na místě provedli ohledání, šetření a zadokumentování. Případ prošetřují jako přestupek proti majetku a po pachateli pátrají,“ uvedla policejní mluvčí Stanislava Miláčková.

Policisté v souvislosti s touto krádeží připomněli, že krádeže jízdních kol jsou celoročním problémem. „Zejména pak v letních měsících pachatelé krádeží využijí každé příležitosti, kdy majitel kolo nechá, byť na pár minut, bez dozoru,“ poukázala na okolnosti takovýchto krádeží policejní mluvčí.

Právě nepozornost majitelů kol, kteří je nechají bez dozoru a řádně je nezabezpečí proti odcizení, může sehrát svoji významnou roli a domů se tak majitel vrátí bez něj. „Ke krádežím kol dochází jak na veřejných a dobře viditelných místech, tak v prostorách domů, garáží, kůlen, zahrad, ale také ze střešních nosičů motorových vozidel,“ doplnila poznatky Stanislava Miláčková.

Policisté mají současně zkušenost, že se odcizené kolo stává výhodným obchodním artiklem, za který zloději velice rychle inkasují peníze, byť se ve většině případů jedná jen o zlomek skutečné hodnoty bicyklu.

Policisté na Pelhřimovsku zaevidovali v období od začátku letošního roku do konce května sedm případů trestného činu krádeže jízdních kol, z nichž pět případů objasnili.