„Kriminalisté vyšetřují případ zneužití dotačních příspěvků určených ze strany úřadu práce na zaměstnávání osob se zdravotním postižením. V této souvislosti zahájili trestní stíhání a obvinili z trestných činů dotačního podvodu a poškození finančních zájmů Evropské unie jednu fyzickou a dvě právnické osoby,“ informovala krajská policejní mluvčí Dana Čírtková.

Závažnost případu podtrhuje fakt, že se kauzou zabývají kriminalisté z krajské hospodářské kriminálky v Jihlavě. Čírtková potvrdila, že obviněným je zdravotně postižený muž seniorského věku. V případě právnických osob Deník zjistil, že by mělo jít o obecně prospěšnou společnost Tyflo ČR (předtím Tyflo Vysočina) založenou v roce 2015 a Organizaci nevidomých, která je od roku 2022 v konkursu.

Ilustrační foto
Lichvář Zdeněk Macek z Vysočiny souzený pro milionové podvody je po smrti

Podvodů se Hegner podle policie dopouštěl od roku 2014 do roku 2022 a způsobená škoda podle obvinění přesáhla pět milionů korun. „V případě prokázání viny hrozí obviněnému muži trest odnětí svobody v trvání od dvou do osmi let,“ upozornila Čírtková.

Dluhy i na výplatách

Na podvody měl policii upozornit úřad práce, který po několik let vyplácel dotace na desítky zaměstnanců Hegnerovy společnosti. Problém měl být v tom, že Hegner zaměstnával pouze ‚černé duše', s nimiž měl pouze fiktivní smlouvu na práci. Ve skutečnosti ale tito lidé pro společnost nic nedělali.

Zaplaceno nedostalo ani mnoho lidí, kteří byli u Hegnera smluvně zaměstnáni. „Byl jsem zaměstnán jako masér a dodnes mi pan Hegner dluží na výplatách asi padesát tisíc korun,“ svěřil se Deníku nevidomý muž z Jihlavy, který si ale vzhledem k vyšetřování nepřál zveřejnit své jméno.

S kyberšikanou se potýká mnoho dětí.
Kyberšikana na Vysočině: Nebojte se žádat o zablokování profilu

Podle obhájce Hegnera Aleše Čápa jeho klient obvinění odmítá a považuje ho za pomstu vůči své osobě. „Nebudu o tom zatím mluvit, uvidíme,“ reagoval na dotazy Deníku sám obviněný Hegner.

Přestože je jeho Organizace nevidomých v konkursu, stránky společnosti na internetu jsou stále aktivní se všemi výzvami na posílání příspěvků. Organizace má sídla v Jihlavě, Brně a Praze. Na stránkách je i odkaz na projekt sociálního automobilu, což je jistý druh taxislužby. Problém je v tom, že dodávka je součástí pohledávky v probíhajícím konkursu.

Dotace

Hegner a jeho společnosti dostávali dlouhá léta dotace od jihlavského magistrátu i kraje. To už neplatí. „Mohu potvrdit, že pan Hegner a jeho organizace byl v minulosti příjemcem dotace z komise pro neziskovou sociální oblast. Teď už příjemcem není, protože byl vyřazen z krajské sítě poskytovatelů,“ podotkl mluvčí jihlavské radnice Radovana Daněk.

Od roku 2015 do roku 2019, kdy byla Hegnerovi odebrána registrace, čerpal z města dotace ve výši 349 tisíc korun. Obě organizace poskytovaly služby zrakově postiženým, byť každá měla jinou náplň práce. Vyjádření kraje, proč byla Hegnerovi odebrána registrace, zjišťujeme. Krajská mluvčí zatím na položené otázky Deníku neodpověděla.

Tyflo Vysočina

Aktivity Hegnera jsou v prostředí sociálních služeb v Jihlavě známé. Dříve se snažil o to, aby mohl vést společnost s podobným názvem Tyflocentrum. Když se to nepodařilo, založil si vlastní, obecně prospěšnou společnost Tyflo Vysočina.

„Tak nějak funguje, ale nikdo pořádně neví jak. Řešili jsme dokonce jednoho jeho klienta, kterému dlužil devadesát tisíc korun na mzdě. Fyzicky ani právně s panem Hegnerem nemáme nic společného, proto nás nepoškozuje, byť jsme v minulosti řešili, že se na nás někdo obrátil, že mu dlužíme, ale to už jsme snad překonali,“ uvedla ředitelka Tyflocentra Iveta Bělovová Dolejší.

Nález mrtvé kočky.
Sériový vrah koček: ve vsi na Vysočině se lidé bojí, že přijdou o své mazlíčky

Podle ní jde v případě Hegnera o smutný případ člověka, který nadělal zbytečné problémy sobě i jiným. „Příliš jeho chování nerozumím. Přestože je sám nevidomý, tak nadělal spoustu obrovských problémů, přitom dříve dělal služby na dobré úrovni,“ svěřila se ředitelka s tím, že ji obvinění Hegnera ani nepřekvapilo: „Spíš si říkám, jak je možné, že mu to tak dlouho procházelo. Možná proto, že je sám nevidomý,“ zamyslela se Bělovová Dolejší.

Vyšetřování celého případu je na samém začátku. Jestli, a kdy se případ dostane až k soudu, není zatím jasné. „Podle mne jde o člověka, který by neměl nic řídit. Dluží hodně lidem. Když jsem se ho ptal, proč mi nezaplatil, tak odpověděl, že nemá z čeho,“ dodal nevidomý masér, jemuž Hegner dluží na výplatě.