Výsledek řádění vandalů objevil jeho správce Karel Macháček ve čtvrtek. „Vešel jsem na hřbitov a objevil tu spoušť,“ líčil správce. „Náhrobky, které nebyly pevně ukotvené k podkladu, ležely vyvrácené na zemi,“ pokračoval Macháček.

Ničitelé museli na hřbitov zaútočit buď v úterý večer, nebo během středy. „Ještě v úterý odpoledne jsme tam uklízeli po zimě. To byl hřbitov v naprostém pořádku. Vandalové tam tedy přišli buď až večer, nebo ve středu,“ mínil Karel Macháček. A proč se pachatelé rozhodli hřbitov zdevastovat?

„Podle našeho šetření se jednalo o čirý vandalismus. Rasový motiv jsme vyloučili,“ odpověděla Hana Kotková, tisková mluvčí pelhřimovské policie.

Místo odpočinku neponičili poprvé

Rasový podtext vyloučil i správce Karel Macháček. „Na hřbitově po útoku ležely lahve od piva a nedopalky cigaret. Takže náhrobky vyvrátila nejspíš nějaká parta posilněná alkoholem,“ usuzoval Macháček.

Jak dodal, kamenický židovský hřbitov se stal v minulosti terčem vandalů už několikrát. „Většinou ale poškodili jen pár náhrobků. Tak rozsáhlý útok, jako byl tento, se na hřbitově odehrál poprvé,“ upozornil správce.

„Naštěstí jsou náhrobky jen vyvrácené a podaří se je vrátit na původní místa, i když to asi dá velkou práci,“ odhadoval Macháček. Vandalismus na židovském hřbitově netěší ani starostu Kamenice nad Lipou Ivana Pfaura. „Je to hrozné,“ nechal se slyšet starosta.
Vstupní branku překonali snadno „Problém je, že vstupní branka na hřbitov se dá špatně zavírat, takže se vandalové lehce dostali dovnitř,“ sdělil Pfaur.

Podle starosty bude těžké pachatele chytit. „Bylo by dobré, kdyby se to policistům povedlo,“ dodal Ivan Pfaur.

Jak potvrdila mluvčí pelhřimovských policistů Hana Kotková, muži zákona po pachatelích pátrají. „ Celkovou škodu jsme zatím nevyčíslili. Určitě ale přesáhne částku deset tisíc korun,“ přiblížila Kotková. Policisté případ šetří jako podezření ze spáchání trestného činu poškozování cizí věci a výtržnictví.
„Pokud se pachatele podaří dopadnout, mohou strávit až jeden rok ve vězení,“ uvedla tisková mluvčí Kotková.