„To, co udělali, je hnus. Do oplocenky měly vniknout tři srnky. Jedné se podařilo utéct a dvě tam zůstaly uvězněné. Proto přijel hajný s jeho synem, aby je vyhnali. Bohužel se jim to nepodařilo, tak vzali tyč, kterou tam našli, a tyto dvě srnky ubili k smrti. Po zásahu místních obyvatel oba utekli,“ popsal Deníku muž, který si vzhledem k tomu, že se případem zabývá policie, nepřál zveřejnit jméno. Redakce totožnost svědka zná.

„Mohu potvrdit, že jsme takové oznámení přijali a v současné době případ prověřujeme,“ potvrdila Deníku jihlavská policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Policie. Ilustrační foto.
Policista si nechal pokutu pro sebe, u soudu na Vysočině mu hrozí až pět let

Podle informací Deníku policie záležitost prověřuje pro podezření z trestného činu pytláctví a týrání zvířete. Svědci z řad chatařů se vyjádřili, že slyšeli zvířata kvičet, a když se šli na místo podívat, našli je mrtvá. Událost se navíc stala v době, kdy je srnčí zvěř hájená a nesmí se střílet.

„Jedna z chatařek mne na událost upozornila, ale zatím neznám podrobnosti, co se stalo. Byl jsem na dovolené,“ vyjádřil se starosta Čížova Přemysl Moravec. Ten Deníku řekl, že se o lesní hospodářství v jejich působnosti stará Milan Beneš z Bukové u Třeště.

Rána z milosti

Jeho telefon byl během dopoledne nedostupný. „Byl jsem u výslechu na policii. Zabavili mi telefon, což mne překvapilo, když jsem nebyl z ničeho obviněn. Událost se stala v pátek, a je to tak, že se srna a srnče zamotaly do pletiva a zranily. Nebyla jiná možnost, než jim ušetřit trápení,“ řekl Deníku myslivec Beneš. Zvířatům dal prý ránu z milosti klackem, který na místě zůstal po těžbě.

Nenapravitelný a mnohokrát odsouzený podvodník Jan Rambousek z Jihlavy už za sebou zanechal desítky, možná stovky podvedených lidí, institucí a firem. Ilustrační snímek.
Nenapravitelný podvodník z Jihlavy se neštítil okrádat ani vlastní matku

Podle Beneše za to trochu mohou chataři, protože se motali kolem děr v oplocení, kudy mohla zvěř uniknout. „Něco podobného se mi stalo teprve podruhé v životě,“ reagoval na událost Beneš.

Za trestný čin týrání hrozí až šest let vězení v případě, že má pachatel na svědomí více zvířat než jedno. U pytláctví je až pětiletá sazba za smrt zvířete v době hájení.