Muž byl obviněn z toho, že v době od konce roku 2017 do března letošního roku jiným osobám v různých městech na Pelhřimovsku a Jihlavsku opakovaně prodal nebo v některých případech poskytl zdarma pervitin. Další obvinění padlo pro trestný čin podvodu. „Muž přislíbil jiné osobě, že obstará balení léků pro výrobu drog za částku sto tisíc korun. Obchod dojednal a této osobě doručil balíček, za který domluvenou částku vyinkasoval. Místo slíbené zásilky obsahující léky se však v balíčku nacházela jen zabalená rýže,“ popsala čin policejní mluvčí Stanislava Miláčková.

Dalšího podvodu se muž dopustil tím, že si sjednal u nebankovní společnosti spotřebitelský úvěr kolem pětadvaceti tisíc korun, přičemž neuvedl veškeré skutečnosti důležité pro sjednání úvěru, smluvní podmínky nedodržel a svůj závazek řádně nesplácel. Muž byl obviněný také z násilné trestné činnosti. Nejméně v osmi případech vydíral jiné osoby, a to tak, že jim půjčil určitou finanční částku, kterou následně požadoval zpět navýšenou až o několik tisíc korun.

Například za půjčenou stokorunu požadoval splatit částku přes šest tisíc korun. Tyto osoby pak zastrašoval buď osobně nebo prostřednictvím telefonních hovorů a sms zpráv a vyhrožoval jim, že ublíží jim a jejich blízkým. V jednom případě požadoval po jiné osobě uhrazení neexistujícího dluhu. Tato osoba mu peníze z obavy o své zdraví vyplatila. „Zahájili jsme trestní stíhání čtyřicetiletého muže z Pelhřimovska, který byl obviněn ze čtyř trestných činů, a to nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy, podvodu, vydírání a nebezpečného vyhrožování,“ uvedl Luboš Jakoubek, zástupce vedoucího územního odboru Pelhřimov.

Obviněný muž byl již v minulosti několikrát soudně trestán pro různorodou trestnou činnost. Poprvé byl trestán již jako mladistvý a několikrát mu byl uložen i nepodmíněný trest odnětí svobody. „Podali jsme státnímu zastupitelství podnět na vzetí obviněného muže do vazby,“ řekl Luboš Jakoubek. Na základě rozhodnutí soudu, který návrh státního zástupce akceptoval a na obviněného muže uvalil vazbu, ho policisté eskortovali do věznice. „Za trestnou činnost, ze které je muž obviněn, lze uložit trest odnětí svobody až na pět let,“ dodal Jakoubek.