U táborského krajského soudu stojí v krátké době druhý obžalovaný lékař. Zatímco Karel Dvořák, majitel transfúzní stanice v Táboře, jehož soudní senát za podvody poslal na 5,5 roku do vězení, je spíše v závěru své kariéry, pediatr Martin Šváb stojí na jejím startu. Pošramotit by mu ji v samém začátku mohl pobyt za mřížemi.

Čelí žalobě, že obchodoval s drogou. U soudu však pediatr vysvětloval, že netušil, že by se jeho snaha pomoci neznámé ženě mohla zvrtnout v nelegální obchod s psychotropní návykovou látkou. Za to mu hrozí až dvanáctiletý trest.

„Nenapadlo mne, že legální látka je na seznamu jako tvrdá droga,“ mluvil o léku s obsahem zolpidemu, který ve velkém předepisoval a prodával.

Nejdříve ale lék na spaní předepisoval pro sebe. Často nemohl usnout, čímž hrozilo, že by do služby nenastoupil řádně odpočatý. Do soudní síně ho přivedly inzeráty na internetu, jimiž se nechal svést.

„Viděl jsem, že se léky prodávají po internetu, tak jsem si ho zadal taky. Ozvala se mi J. V., že by chtěla větší množství. Nejdříve jsme se tedy sešli a já jí na odlehlém místě lék předal,“ připomněl první obchod. Pak se objemy dodávek zvyšovaly. Věděl, že i J. V. má problémy se spaním, tak jí chtěl pomoci a léky opatřil. Na jednom balení vydělal kolem 600 korun. Nikdy se nezajímal, zda jsou tablety pouze pro ni, nebo je prodává dalším. Aby na sebe tolik neupozorňoval, použil k vystavení receptů i jména dvou svých kolegů z pelhřimovské nemocnice, kde zrovna pracoval.

Když se jednoho dnes s dalším receptem v ruce opět dostavil do lékárny, čekala ho nepříjemná zpráva: těch receptů už tady máte hodně, tak abyste neměl problém, varovala ho lékárnice. Zamýšlenou dávku si sice už nevyzvedl, ale výzva od policie stejně na jeho adresu dorazila.

Podle obžaloby měl nakoupit téměř 8500 tablet v 84 baleních. J.V. z nich odebrala kolem padesátky. Dalších 20 objednaných už jí Martin Šváb nepředal a z obavy, aby léky neměl u sebe, je spláchl do záchodu. Stihl si přijít na zhruba 25 tisíc. „Možná mě k tomu vedl možný přivýdělek, ale já jí chtěl pomoc a vůbec mě nenapadlo, že jde o obchod s drogami,“ obhajoval svůj nelegální byznys.

Sám během roku spolykal kolem tisícovky prášků, tvrdí, že závislost na sobě ale nepociťoval. S užíváním skončil, když s přítelkyní začali mluvit o svatbě. J. V. od katastrofy zachránil její malý syn. „Věděla jsem, že musím přestat, protože postupně jsem brala sto prášků týdně. Řekla jsem si, že moje dítě si nezaslouží zfetovanou matku a o nové prášky jsem si už nezavolala a užívání vysadila. Bylo to těžké, ale zvládla jsem to,“ řekla u soudu žena, která se již jednou ze závislosti na lécích dostala. Po čase však přišel nový atak a ona opět podlehla. Protože lékaři jí vzhledem k léčbě nemohli její vzrůstající potřebu uspokojit, hledala spásu na internetu.
Hlavní líčení bude v Táboře pokračovat 20. prosince.