Od pondělí už odvezli stovky kontejnerů a sudů. Přípravné práce začaly už minulý týden v pondělí a skončily po čtyřech dnech ve čtvrtek. Po víkendu se hasiči na místo vrátili. Rozsáhlou akci, která nemá v republice obdoby, řídí celníci.

„Nejhorší bylo dostat uskladněný alkohol z různých úkrytů," upozornil na největší úskalí zásahu mluvčí Generálního ředitelství cel Jiří Barták.
Tento týden v pondělí začali hasiči pomocí těžké techniky miliony litrů nezdaněného lihu nakládat na nákladní auta a odvážet do patnáct kilometrů vzdáleného skladu 
v Kamenici nad Lipou, který patří vysočinským hasičům.

„Byli jsme požádáni o součinnost při vyklízení skladu," uvedla bez dalších podrobností mluvčí krajských hasičů Petra Musilová.

Reportér Deníku byl na místě ve středu. Za plotem areálu byly v té době plně naložené čtyři nákladní Tatry, připravené k odvozu. V areálu také stál autojeřáb. Další alkohol v desítkách tisícilitrových kontejnerů připravený 
k naložení byl vidět před budovou skladu.

„Do akce na likvidaci alkoholu jsme poskytli šest Tater, jeřáb a vysokozdvižnou techniku. Na místo odjelo dvaadvacet profesionálních hasičů, kteří jsou na místě od 
14. ledna," informoval mluvčí hasičů z Hlučína Marek Pjaták. Jak dlouho ještě na místě budou, nedokázal odhadnout. Objekt nepřetržitě střeží ozbrojení celníci v uniformách.

„Jsme rádi, že je areál střežen bezpečnostními složkami. Hned se tu cítíme lépe, protože jsme měli delší dobu podezření, že se tam děje něco nelegálního. Jen doufám, že policie důkladně prohlédne celý areál i jeho okolí. Není vyloučeno, že i pod hladinou nedalekého jezera může být ukryto cosi nelegálního," zmínil starosta Stojčína Jiří Peltan.

Celkem je do akce nasazeno několik desítek celníků a ha᠆sičů. „Už jsme tady od poloviny prosince," řekl Deníku jeden z celníků u brány areálu. Ani on nedokázal odhadnout, jak dlouho ještě bude muset být areál střežen. Je jasné, že bude záležet na tom, jak rychle se podaří miliony litrů lihu odvézt.

Podle informací Deníku se od pondělí do středy podařilo přepravit jinam 224 kontejnerů a 564 dvousetlitrových sudů, což je asi 337 tisíc litrů alkoholu. Policie v prosinci zveřejnila, že ve skladu objevila zhruba jeden milion dvě stě tisíc litrů lihu.

Jaký bude osud zabaveného alkoholu, zatím není jasné, ale podle Jiřího Bartáka může být zcela zlikvidován, nebo prodán v dražbě.

Největší sklad nelegálního alkoholu našla policie 11. prosince. Z daňového úniku přesahujícího 330 milionů korun byl obviněn dvaačtyřicetiletý Radek Březina z Kostelce na Zlínsku. Březina figuruje jako obviněný i v metanolové kauze. Majitelem objektu ve Stojčíně je Lubomír Kalač, který pro Březinu pracoval jako obchodní zástupce s autokosmetikou. Kalač řekl, že o nelegálním alkoholu nevěděl.