Lidé až do osudné noci ze středy na čtvrtek, kdy do objektu bývalé průmyslové budovy vnikla zásahová jednotka, neměli o nelegální činnosti vůbec žádné tušení. Přitom objekt je obklopen rodinnými domy. Jediné, co jim přišlo zarážející bylo, že vždy, když v zimě napadl sníh, tak nejrychleji roztál právě ze střechy této budovy.

„Bydlím zhruba sedmdesát metrů od objektu. Nevypozoroval jsem, že by se tam dělo něco neobvyklého. To vůbec ne. Dříve jsem zaregistroval, že tam v noci zajelo auto nebo dodávka, ale to nebylo nic zvláštního. To dělali běžně i bývalí nájemci," přemítal Tomáš Polák z Černovic.
„Myslím si, že pro všechny je to velké překvapení, že se u nás něco takového dělo. Z venku budovy nebylo poznat vůbec nic. Uvnitř však byla profesionálně zařízená pěstírna. Vše bylo dokonale maskované, například otvor na odvětrávání," přiblížil starosta Černovic Jan Brožek, který se nočního zásahu policistů zúčastnil.

Konopí v různých stádiích růstu

Pelhřimovští kriminalisté na místě bývalé jednopatrové výrobní haly zajistili bezmála 1400 rostlin v různých stádiích růstu. „Pěstírnu v Černovicích se podařilo odhalit na základě velmi dobré spolupráce kriminalistů a policistů obvodního oddělení," řekl zástupce vedoucího oddělení obecné kriminality v Pelhřimově Václav Slabý.

Ve středu večer vnikla do bývalé průmyslové budovy zásahová jednotka. Na místě byli zjištěni dva muži vietnamské národnosti ve věku 23 a 27 let.
Jeden z nich při pokusu o útěk před policisty proskočil oknem a přitom se pořezal o sklo. Podle informací Deníku, dotyčný utíkal přes tři zahrady. Poté ho na zahradě místního hajného zadrželi policisté. „Viděl jsem, jak nějaký muž běží přes zahrady. Všechno se událo strašně rychle. Zátah byl naprosto profesionální," zavzpomínal na noc ze středy na čtvrtek Tomáš Polák.

„V Černovicích se bohudík jedná o první případ. Jsme rádi, že se na pěstírnu přišlo v prvopočátku, protože by se sem mohla začít stahovat další pochybná individua," dodal starosta.

Nechali odpařovat vonné oleje

Oba muži vietnamské národnosti byli zadrženi a umístěni do policejní cely.

Ve čtvrtek zahájil vyšetřovatel jejich trestní stíhání pro trestný čin nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy, za který jim hrozí trest odnětí svobody až na deset let. V pátek byli oba vzati do vazby.

„Na místě jsme zajistili 727 rostlin konopí většího vzrůstu a 664 menších rostlin," informoval Václav Slabý. „Pachatelé se v místě snažili být co nejméně nápadní. Aby nebyl cítit typický pach konopí, nechali v pěstírně odpařovat různé vonné oleje," dodal kriminalista.

„Jedná se o první letošní odhalenou pěstírnu konopí na Pelhřimovsku", řekl vedoucí oddělení obecné kriminality v Pelhřimově Luboš Jakoubek. V loňském roce policisté odhalili tři pěstírny.