Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Matka nechala dceru místo do školy chodit do hospody

Pelhřimovsko – Dva měsíce školní docházky zameškala loni během prvního pololetí dvanáctiletá dívka z Pelhřimovska.

2.10.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/Jan Vraný

Místo, aby se učila, chodila se svou matkou do hospody. Ženu proto začali kriminalisté stíhat kvůli zanedbávání péče o dítě.

Sedmatřicetiletá matka z Pelhřimovska měla po rozvodu manželství dvanáctiletou dceru ve své péči. Kvůli zahálčivému životu, který jí dovolovala vést, zameškalo děvče na vyučování víc než dvě stě hodin, což jsou zhruba dva měsíce školní docházky.

„Matka nedohlížela na dceru, zejména na její přípravu do školy, neprojevovala zájem o její školní výsledky a nedohlížela ani na její pravidelnou školní docházku. V prvním pololetí školního roku 2011/2012 dívka zameškala 207 vyučovacích hodin. Z toho 82 hodin matka dceři omluvila, 125 hodin bylo neomluvených," sdělil Deníku vedoucí pelhřimovského oddělení obecné kriminality Luboš Jakoubek.

„Dívka k nám do školy chodila loni. Pak přišla její matka, že dceru přesouvá na jinou školu. Přesun zdůvodňovala tím, že u nás byla její dcera šikanována, což byl absolutní nesmysl. Celou věc jsme ihned prošetřili a došli jsme k negativnímu výsledku," popsal ředitel Základní školy Hálkova v Humpolci Václav Strnad. Ten dodal, že pokud u jakéhokoliv jejich žáka přesáhne absence deset neomluvených hodin, tak škola ihned kontaktuje odbor sociální péče.

„Několikrát jsme se také snažili telefonicky zkontaktovat matku dívky. Ta však nereagovala," zavzpomínal na případ ředitel. Rovněž podle policistů žena se školou nekomunikovala.

V době, kdy školačka nebyla přítomna na vyučování, nechala ji doma dívat se na televizi. Výjimkou nebylo ani to, že dívka pobývala přes den i v nočních hodinách v restauraci, kde její matka pracovala jako servírka. „Žena své dceři umožňovala vést zahálčivý život a porušila tak povinnost vyplývající z rodičovské zodpovědnosti," zdůraznila policejní mluvčí Hana Kotková.

Školačka byla následně na návrh otce předběžným opatřením Okresního soudu v Pelhřimově svěřena do jeho výchovy. Nezodpovědná matka je stíhána na svobodě. V případě odsouzení jí hrozí až dva roky za mřížemi.

Samotné zanedbávání je těžko odhalitelé. Podnět k prošetření může dát kdokoliv, ať škola, dětský lékař nebo soused.

„Přijímáme i zprávy anonymního rázu. Vždy dojdeme za rodiči, hovoříme s dítětem, kontaktujeme dětského lékaře a další zainteresované osoby. U nás v Pelhřimově takto prověřujeme zhruba od tří do pěti případů měsíčně. Věková hranice dětí je různorodá, jedná se o miminka i děti školou povinné," nechala se slyšet Irena Hlaváčková z pelhřimovského oddělení sociálně právní ochrany s tím, že se někdy stane, že se jedná o falešný poplach.

Velmi častým jevem jsou také situace, kdy své ratolesti zanedbávají rodiče, kteří to neměli ve svém vlastním dětství zrovna dvakrát jednoduché. „Neplatí však pravidlo, že zanedbané děti pocházejí pouze ze sociálně slabších vrstev. Někdy jsou zanedbané děti, které pochází z dobře situovaných rodin, rodiče se o ně dostatečně nezajímají, nemají na ně čas," poukázala na trend posledních let Irena Hlaváčková. 

Když někdo zjistí vážné zanedbávání, má povinnost to oznámit. Obrátit se každý může na sociální pracovnice příslušného městského úřadu nebo anonymně zavolat na linku důvěry.

Autor: Alexandra Knapová

2.10.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Od sokolovny zmizel červený golf

Čerti v pelhřimovském domově seniorů

Pelhřimovský domov pro seniory dává šanci na přijetí výhradně místním

Rodiče v Pelhřimově vysází stromy za své potomky

Pelhřimov – V okolí Pelhřimova se ve čtvrtek odpoledne objeví 63 nových stromků. Vysadí je rodiče nových občánků v lokalitě za vodojemem v Pelhřimově směrem od Vlásenické ulice ke Starému Pelhřimovu.

Libkovankafest láká na dechovku do Častrova už potřetí

Častrov, Libkova Voda – Milovníci dechovky už potřetí zamíří do Častrova. V sobotu 21. října se v tamním kulturním domě uskuteční třetí ročník Libkovankafestu, jemuž dala jméno dechová muzika Libkovanka, která působí v nedaleké Libkově Vodě.

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jihlava - Jedním z největších překvapení voleb před čtyřmi lety na Vysočině byl poslanecký mandát pro Martina Lanka. Ten kandidoval za hnutí Úsvit a získal více hlasů než poslankyně za ODS. Do voleb jde Martin Lank i letos, a to na kandidátce Realistů

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení