Facku dostala včera ráno sestřička z jihlavské nemocnice od přibližně šedesátiletého manžela pacientky. Dopálilo ho to, že jeho manželka dlouho čeká na příjem.

„Když máme plánovaný příjem, tak na čas neobjednáváme. Dvojici jsem řekla, ať vydrží, a když jsem se po chvíli vrátila s tím, že je paní na řadě, muž začal být agresivní a řekl mi, že mi taky může dát ránu. Pak mi mezi dveřmi vrazil facku," popsala incident napadená sestřička z interního oddělení jihlavské nemocnice Veronika Kovářová.

Ještě předtím, než sestřičce muž facku vlepil, urážel sanitářku, která šla po chodbě. Po incidentu vulgárně pořvával i na ostatní personál. S fyzickým napadením se sestřička Veronika Kovářová setkala v jihlavské nemocnici poprvé, ke slovnímu napadení zde prý ale dochází minimálně jednou týdně. „Já chápu, že tu jsou dlouhé čekací doby, ale nic s tím prostě neudělám," vyjádřila se sestřička.

Nemocnice uvažuje o dalším kurzu

Jihlavská nemocnice v listopadu minulého roku kvůli stále se zvyšujícímu počtu napadení personálu pořádala kurz sebeobrany pro své zaměstnance. „Po tomto incidentu budeme uvažovat o konání dalšího kurzu sebeobrany," řekla mluvčí jihlavské nemocnice Monika Pytlíková.

Veronika Kovářová kurz sebeobrany neabsolvovala. Když se pořádal, právě do nemocnice nastupovala. „Jestli ale ještě bude možnost, tak půjdu. I když ono to v danou chvíli asi nemělo význam. To jediné, co jsem mohla udělat, bylo zavřít před agresorem dveře a to jsem také udělala," vyjádřila se Kovářová s tím, že by uvítala, kdyby v nemocnici fungovala speciální ochranka. „Vím, že to tak funguje v jiných státech. Na odděleních se stává běžně, že vás pacient fyzicky napadne. Jsou nadopovaní prášky, psychicky jsou na tom špatně, ve chvíli napadení se nikomu nedovoláte. Převážně zde navíc pracují ženy," přiblížila včera napadená sestřička.

O ochrance ale jihlavská nemocnice neuvažuje. „O pomoc žádáme Policii České republiky, ta se snaží, ale bohužel nemá takové pravomoci, aby tady preventivně hlídkovala. Služeb bezpečnostní agentury nevyužíváme, protože by to bylo velmi nákladné, a problémy s napadením jsou jednorázové," doplnila mluvčí nemocnice.

Listopadový kurz sebeobrany absolvovaly tři desítky zaměstnanců nemocnice, a to jak muži, tak ženy. Hlavním impulsem k této aktivitě byla u poloviny z nich jejich vlastní zkušenost se slovním napadením na pracovišti. Každý čtvrtý pracovník se navíc setkal s fyzickým útokem ze strany pacienta.