V Rapoticích se zavřela brána za posledním propuštěným už v pátek dvě hodiny před půlnocí.

V ženské věznici ve Světlé nad Sázavou zůstává po odchodu 278 amnestovaných vězeňkyň 482 odsouzených žen včetně pěti matek, které si tu odpykávají trest se svými dětmi. Před amnestií bylo ve vězení 760 odsouzených žen, z toho 11 matek s dětmi. „Matky s dětmi, na které se nevztahovala amnestie, mají buď tresty delší než rok, nebo nesplnily jinou ze stanovených podmínek," řekla mluvčí věznice Eva Hodná. Odchod amnestovaných vězeňkyň byl klidný, obešel se bez incidentů.

Uvolněná kapacita se brzy zaplní

Stejně tak probíhalo bez potíží propouštění amnestovaných vězňů z Rapotic na Třebíčsku. „Neřešili jsme žádnou mimořádnou událost. Provoz ve věznici se vrátil do standardních kolejí," komentoval mluvčí nápravného zařízení Jan Doležal.

Rapotickou věznici podle jeho informací opustilo 280 odsouzených, před prezidentskou amnestií jich zde pobývalo 695. V zařízení tedy zůstává 415 vězňů. „Je pravděpodobné, že stav bude doplněn z jiných věznic, které mají i po odchodu amnestovaných přeplněnou kapacitu," uvedl Jan Doležal.

Pouta dostal hned před bránou

Z nabyté svobody se dlouho neradoval jeden z amnestovaných, jenž prošel branou věznice v pátek kolem poledne. „Po třech krocích ho zatkli policisté, kteří ho vyšetřují kvůli dalším trestných činům. K velkému údivu čekající rodiny mu policisté nasadili pouta a odvezli ho na policejní služebnu," popsal Doležal.

Co by za to dala recidivistka Marie Lavičková, hlavní postava z dokumentu Olgy Sommerové Máňa po deseti letech. Čtyřiačtyřicetiletá žena strávila kvůli drobným krádežím za mřížemi takřka polovinu života. V pátek, když odcházela ze světelské věznice už po jednadvacáté, se nechala slyšet, že z propuštění nemá ani trochu radost. „Předchozí trest jí skončil loni 15. listopadu a venku vydržela týden. Do Světlé nám ji přivezli zpět 15. prosince a teď musela zase odejít, což se jí opravdu nechtělo," uvedla Eva Hodná. Lavičková, která si přeje být oslovována „Máňa", je inteligentní osobnost, ovšem neschopná žít na svobodě. U bran světelské věznice novinářům řekla, že vyráží na malou oslavu za bezdomovci do Českých Budějovic, a potom co nejdříve zase něco ukradne, aby se mohla vrátit do vězení.

ČTK