Měl jim dlužit zhruba šestasedmdesát milionů korun. Svých peněz se už nikdy nedočkají. „Trestní stíhání proti obžalovanému bylo vzhledem k jeho úmrtí zastaveno,“ potvrdila mluvčí Krajského soudu v Brně Klára Belkovová.

Když se Macek před čtyřmi lety dobrovolně vrátil do vlasti, prakticky okamžitě putoval do výkonu trestu, kde si musel odpykat trest za vydírání bývalé účetní. Následně byl obžalován z podvodu vůči několika lidem, kterým dlužil miliony. Na lavici obžalovaných s ním měla usednout i jeho manželka Hana. Ta se ale do vlasti nevrátila a stíhána byla nadále jako uprchlá. Podle obžaloby měla mít na svědomí podvod vůči jednomu klientovi za asi šest milionů korun.

Krajský soud v Brně. Ilustrační foto.
Lichváře Macka z Jihlavy poslal soud do vězení na šest a půl roku

Zatím poslední rozsudek vynesl brněnský krajský soud loni pětadvacátého října. Macka poslal do vězení na šest a půl roku. To byl ještě naživu. K soudu ale ze zdravotních důvodů nechodil. Ani na prvním hlavním líčení v roce 2020 toho moc neřekl. Tvrdil, že si nic nepamatuje, a nakonec se zhroutil. Na soud chodil o francouzských holích.

Macek si sice stihl trest za vydírání odsedět, ale na svobodu už se nepodíval. Prakticky ihned skončil ve vazbě kvůli aktuálnímu stíhání pro podvody. Nakonec zemřel v brněnské fakultní nemocnici loni desátého listopadu.

Macková v Tanzanii?

Hanu Mackovou soud všech obvinění zprostil. Od začátku přes své obhájce tvrdila, že s aktivitami svého manžela neměla nic společného. Žalobce je ale jiného názoru. „O vině obžalované jsem stále přesvědčen, proto s osvobozujícím rozhodnutím nesouhlasím a napadl jsem jej odvoláním k Vrchnímu soudu v Olomouci,“ konstatoval žalobce Jan Adam z jihlavské pobočky krajského státního zastupitelství v Brně.

Ilustrační foto
Časté rvačky opilců u klubu v Polné. Mají mnohdy dohru u soudu

Macková by měla být stále na útěku v Tanzanii. Není ale vyloučeno, že už může být na území republiky. Údajně se má zdržovat v Praze. „Nevím o tom, že by se klientka vrátila do České republiky. Je ale pravdou, že se mi před časem svěřila, že by se chtěla vrátit, protože už se jí v cizině nelíbí,“ řekl Deníku obhájce Mackové Aleš Čáp z Jihlavy. Zprošťující verdikt zatím není pravomocný a Haně Mackové i nadále hrozí vysoký trest.