VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Les nikoho. Dva se o něj soudí, třetí dává ruce pryč

Jiřice – Zatímco dva se o les u Jiřic už třetí rok soudí, ten, kdo nemovitost má ve vlastnictví, od ní dává ruce pryč. Kromě soudních rozsudků hrají v celém případu významnou roli i slavné vichřice.

20.4.2018
SDÍLEJ:

Soud. Ilustrační foto. Foto: ČTK/Jan Třeštík

O zhruba čtyřicet hektarů z větší části zalesněných pozemků vedou soudní spor obec Jiřice a Kanonie premonstrátů Želiv. Poslední pravomocný rozsudek ve věci určení vlastnictví vynesl loni v únoru Krajský soud v Českých Budějovicích, kam se premonstráti odvolali.

Tím ale věc rozhodně neskončila. Na základě tohoto rozsudku přešly pozemky z obce, která je vlastnila od roku 2002, na stát, a tedy do správy Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM).

Protože ale Nejvyšší soud, k němuž podala dovolání obec, rozsudek odvolacího krajského soudu letos v únoru zrušil a odvolacímu soudu vrátil, spustil bez ohledu na definitivní rozhodnutí soudů ÚZSVM proces převodu pozemků zpět ze státu na obec.

„Na základě rozsudku Nejvyššího soudu z letošního 27. února podal náš úřad 6. dubna návrh na vklad vlastnického práva do katastru nemovitostí k pozemkům v katastrálním území Jiřice u Humpolce pro obec Jiřice,“ informoval o posledních krocích ÚZSVM mluvčí tohoto úřadu Radek Ležatka.

Stát v celém sporu figuroval a figuruje jako prostředník. Je nesporné, že byl či zatím je jakýmsi přechodným vlastníkem. Dosavadní přechodné vlastnictví mu přineslo spíš starosti než prospěch. Mohou za to přinejmenším dvě vichřice, které i lesy u Jiřic poznamenaly.

První vichřice se přehnala nad lesem nikoho 19. srpna loňského roku. Druhá, která díky své síle dostala jméno Herwart, řádila 29. října 2017. Obě způsobily polomy, škody a kalamity.

Odstraňování následků té první se ujal ÚZSVM. Když o dokončeném odstranění následků kalamity, po níž zůstalo na lesních pozemcích více než devadesát kubíků polomů, informoval, k vlastnictví lesních pozemků se hlásil. „Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových je vlastníkem více než čtyřicet hektarů lesů v Jiřicích u Humpolce,“ uvedl 5. dubna ve zprávě o zdařilém zpeněžení dřevní hmoty z polomů Slavomil Janov, referent samostatného oddělení komunikace na ÚZSVM.

O týden později ale mluvčí ÚZSVM Radek Ležatka už mluvil jinak. Ve vyjádření uváděl, že stát (ÚZSVM) vlastní v lokalitě pozemek už jen o rozloze zhruba 50 tisíc metrů čtverečních, tedy pět hektarů, na němž došlo „v důsledku živelní kalamity Herwart z podzimu roku 2017 ke vzniku polomů, zlomů a vývratů v objemu asi 155 metrů krychlových“. „Vichřice Herwart způsobila daleko větší škody,“ uváděl Ležatka, když porovnával vichřici z konce října s vichřicí ze srpna.

Podle ÚZSVM čtyřicetihektarové pozemky u Jiřic, které jsou předmětem soudního sporu mezi obcí Jiřice a premonstráty, státu nepatří. Proto nenese odpovědnost za odstranění následků kalamity Herwart na těchto pozemcích. „ÚZSVM tedy předmětné pozemky nepřevádí, pouze věc uvádí do souladu s rozhodnutími soudů, ze kterých vyplývá, že vlastníkem byla obec Jiřice již dle zákona,“ odpověděl Deníku mluvčí úřadu.

Proč ale odstranění loňské srpnové kalamity na předmětných pozemcích ÚZSVM zajišťoval a ještě 5. dubna o nich informoval jako o státních, zůstává nezodpovězeno. Stejně jako otázka, proč o den později, tedy 6. dubna, podával ÚZSVM návrh na vklad vlastnického práva k těmto pozemků na obec Jiřice, když podle jiného vyjádření vlastníkem nebyl.
Z katastru nemovitostí lze vyčíst, že vlastnické právo v současnosti náleží České republice. S tím jsou ale spíš starosti.

ÚZSVM přiznává, že sám nemá prostředky a kapacity na odstraňování polomů. Za tím účelem začal připravovat veřejnou zakázku na mýcení a těžbu, ale tato zakázka by se měla týkat pouze oněch pěti hektarů, k nimž se ÚZSVM teď hlásí. „Co se týče veřejné zakázky na odstranění následků po vichřici Herwart, tato se, jak již jsme dříve uváděli, bude týkat odstranění následků kalamity z pozemku o výměře 5 hektarů, který nebyl předmětem výše uvedeného soudního sporu,“ informoval aktuálně Radek Ležatka.

Obec pozemky chce

Obec Jiřice samozřejmě čtyřicetihektarové pozemky chce. Jinak by se o ně už třetím rokem nesoudila. V této chvíli ale k nim nemá žádná dispoziční práva. „Dokud pozemky nebudou přepsány na obec, tak s nimi nemůžeme disponovat a nemůžeme ani odstraňovat polomy, které tam po vichřici Herwart vznikly,“ reagoval na informaci, že ÚZSVM podal návrh na vklad vlastnického práva ve prospěch obce, jiřický starosta Miroslav Jirků (STO).

Skutečnost, že by obec měla odstraňovat polomy, které vznikly v době, kdy vlastnickým právem k lesům, o něž se soudí, nedisponovala, se mu ale nelíbí. „V tuto chvíli to ale nechci víc komentovat,“ dodal starosta. Současně připomenul, že obec vždy na lesích hospodařila zodpovědně a například polomy po orkánu Kyrill v roce 2007 odstraňovala bez průtahů.

Ve čtvrtek 19. dubna ale dostala kauza mezi obcí a premonstráty nový rozměr. Krajský soud v Českých Budějovicích potvrdil původní rozsudek Okresního soudu Pelhřimov, který 21. listopadu 2016 rozhodl, že pozemky u Jiřic patří obci. Pokud nepodají tentokrát dovolání premonstráti, spor definitivně skončí.

Jisté je, že pozemky přejdou ze státu zpět na obec dříve, než vyprší všechny lhůty pro využití opravných prostředků.

Autor: Jiří Jíra

20.4.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič vysokozdvižných vozíků 18 000 Kč

Řidiči vysokozdvižných vozíků řidič VZV. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Čtyřsměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: . Pracoviště: Dřevozpracující družstvo, 394 26 Lukavec u Pacova. Informace: Michael Strnad, +420 565 411 233,603 168 356.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební dělník 12 500 Kč

Dělníci v oblasti výstavby budov Pomocný pracovník,- ce na stavbě. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 12500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Stavby na okr. Pelhřimov. Pracoviště: Galyna pyts, Okružní, č.p. 1298, 396 01 Humpolec. Informace: Galyna Pyts, +420 608 709 920.

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 30 000 Kč

Úředníci v logistice Hlavní logistik/ logistička. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme: výborné organizační schopnosti, spolehlivost, samostatnost, výborná znalost anglického jazyka slovem i písmem (každodenní komunikace v anglickém jazyce), znalost práce na PC (MS Word, Excel, Outlook), Předem nutný telefonický nebo e-mailový kontakt v pracovních dnech v době od 8:00 do 16:00 hodin.. Pracoviště: Manatech cz s.r.o.- provozovna, 396 01 Humpolec. Informace: Stanislava Čapková, +420 565 534 076.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 23 500 Kč

Obsluha ostatních strojů a zařízení na výrobu, zpracování, uchování potravin a příbuzných výrobků strojník / míchač. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23500 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Výrobní potravinářská společnost zabývající se výrobou koření a kořenících směsí, závod HUMPOLEC hledá pracovníka na pozici strojník/míchač., , náplň práce:, - seřizování strojů, - plnění násypek, - běžná údržba popř.drobné opravy, - navažování, nasypávání, mletí a míchání surovin,, - provádění záznamů o použitých šaržích na výrobních protokolech, , Nabízíme:, - práce ve dvousměnném provozu, závod HUMPOLEC, - motivační odměny, - možnost uzavření smlouvy na dobu neurčitou, , V případě zájmu zasílejte CV na email: ezizka@pekny-unimex.cz nebo kontaktujte přímo vedoucího závodu p.Károlyho : vkaroly@pekny-unimex.cz, tel.724172238. Pracoviště: Pěkný - unimex s.r.o. blanická 932, Blanická, č.p. 932, 396 01 Humpolec. Informace: Eva Žižka, +420 724 182 197,549 420 001.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Příští týden začnou kamery měřit rychlost na dálnici u Jihlavy

Zápas 30. kola první fotbalové ligy mezi FC Vysočina Jihlava a MFK Karviná.
27

Hořký konec. Vysočina doma prohrála s Karvinou a sestupuje

Rekord: Na den otevřených dveří dorazilo přes 30 tisíc lidí

Náměšťsko – Počasí jako na objednávku, rekordní účast či ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová s dítětem v náručí. To vše charakterizuje letošní Den otevřených dveří na 22. základně vrtulníkového letectva u Náměště nad Oslavou. Uskutečnil se v sobotu 26. května.

Po roce se opět otevřely soukromé zahrady zámku Kinských ve Žďáře

Žďár nad Sázavou - Soukromé zámecké zahrady Thamary Kinsky ve Žďáře nad Sázavou se po roce opět otevřely veřejnosti. Také tentokrát si příchozí užívají bohatý doprovodný program. Bonsaje, britské i japonské speciality, historické dopravní prostředky, a to vše v kombinaci s květinami. Zahrady plné příběhů. To je téma letošních Dnů otevřených zahrad v zámku ve Žďáře nad Sázavou.

Oranžová kola se v pátek poprvé vydají napříč Humpolcem

Humpolec – Zorka.S, Aleš.H nebo Čeněk.V se v pátek poprvé vydají na svou cestu po humpoleckých silnicích. Cyklojízdou zde totiž oficiálně startuje projekt sdílených kol s názvem na.co.KOLO, díky kterému si místní k pohybu po městě mohou bezplatně zapůjčit jedno z prozatím osmi speciálních oranžových bicyklů. Ty nesou jména podle humpoleckých významných osobností.

Jihlavská zoo by se mohla rozrůst o nový prostor

Jihlava – Do areálu oděvní firmy Modeta v těsné blízkosti jihlavské zoologické zahrady by se v budoucnu mohla nastěhovat zvířata. Místo by tam našli nejen vodní živočichové, ale také například drápkaté opičky.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT