VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Les nikoho. Dva se o něj soudí, třetí dává ruce pryč

Jiřice – Zatímco dva se o les u Jiřic už třetí rok soudí, ten, kdo nemovitost má ve vlastnictví, od ní dává ruce pryč. Kromě soudních rozsudků hrají v celém případu významnou roli i slavné vichřice.

20.4.2018
SDÍLEJ:

Soud. Ilustrační foto. Foto: ČTK/Jan Třeštík

O zhruba čtyřicet hektarů z větší části zalesněných pozemků vedou soudní spor obec Jiřice a Kanonie premonstrátů Želiv. Poslední pravomocný rozsudek ve věci určení vlastnictví vynesl loni v únoru Krajský soud v Českých Budějovicích, kam se premonstráti odvolali.

Tím ale věc rozhodně neskončila. Na základě tohoto rozsudku přešly pozemky z obce, která je vlastnila od roku 2002, na stát, a tedy do správy Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM).

Protože ale Nejvyšší soud, k němuž podala dovolání obec, rozsudek odvolacího krajského soudu letos v únoru zrušil a odvolacímu soudu vrátil, spustil bez ohledu na definitivní rozhodnutí soudů ÚZSVM proces převodu pozemků zpět ze státu na obec.

„Na základě rozsudku Nejvyššího soudu z letošního 27. února podal náš úřad 6. dubna návrh na vklad vlastnického práva do katastru nemovitostí k pozemkům v katastrálním území Jiřice u Humpolce pro obec Jiřice,“ informoval o posledních krocích ÚZSVM mluvčí tohoto úřadu Radek Ležatka.

Stát v celém sporu figuroval a figuruje jako prostředník. Je nesporné, že byl či zatím je jakýmsi přechodným vlastníkem. Dosavadní přechodné vlastnictví mu přineslo spíš starosti než prospěch. Mohou za to přinejmenším dvě vichřice, které i lesy u Jiřic poznamenaly.

První vichřice se přehnala nad lesem nikoho 19. srpna loňského roku. Druhá, která díky své síle dostala jméno Herwart, řádila 29. října 2017. Obě způsobily polomy, škody a kalamity.

Odstraňování následků té první se ujal ÚZSVM. Když o dokončeném odstranění následků kalamity, po níž zůstalo na lesních pozemcích více než devadesát kubíků polomů, informoval, k vlastnictví lesních pozemků se hlásil. „Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových je vlastníkem více než čtyřicet hektarů lesů v Jiřicích u Humpolce,“ uvedl 5. dubna ve zprávě o zdařilém zpeněžení dřevní hmoty z polomů Slavomil Janov, referent samostatného oddělení komunikace na ÚZSVM.

O týden později ale mluvčí ÚZSVM Radek Ležatka už mluvil jinak. Ve vyjádření uváděl, že stát (ÚZSVM) vlastní v lokalitě pozemek už jen o rozloze zhruba 50 tisíc metrů čtverečních, tedy pět hektarů, na němž došlo „v důsledku živelní kalamity Herwart z podzimu roku 2017 ke vzniku polomů, zlomů a vývratů v objemu asi 155 metrů krychlových“. „Vichřice Herwart způsobila daleko větší škody,“ uváděl Ležatka, když porovnával vichřici z konce října s vichřicí ze srpna.

Podle ÚZSVM čtyřicetihektarové pozemky u Jiřic, které jsou předmětem soudního sporu mezi obcí Jiřice a premonstráty, státu nepatří. Proto nenese odpovědnost za odstranění následků kalamity Herwart na těchto pozemcích. „ÚZSVM tedy předmětné pozemky nepřevádí, pouze věc uvádí do souladu s rozhodnutími soudů, ze kterých vyplývá, že vlastníkem byla obec Jiřice již dle zákona,“ odpověděl Deníku mluvčí úřadu.

Proč ale odstranění loňské srpnové kalamity na předmětných pozemcích ÚZSVM zajišťoval a ještě 5. dubna o nich informoval jako o státních, zůstává nezodpovězeno. Stejně jako otázka, proč o den později, tedy 6. dubna, podával ÚZSVM návrh na vklad vlastnického práva k těmto pozemků na obec Jiřice, když podle jiného vyjádření vlastníkem nebyl.
Z katastru nemovitostí lze vyčíst, že vlastnické právo v současnosti náleží České republice. S tím jsou ale spíš starosti.

ÚZSVM přiznává, že sám nemá prostředky a kapacity na odstraňování polomů. Za tím účelem začal připravovat veřejnou zakázku na mýcení a těžbu, ale tato zakázka by se měla týkat pouze oněch pěti hektarů, k nimž se ÚZSVM teď hlásí. „Co se týče veřejné zakázky na odstranění následků po vichřici Herwart, tato se, jak již jsme dříve uváděli, bude týkat odstranění následků kalamity z pozemku o výměře 5 hektarů, který nebyl předmětem výše uvedeného soudního sporu,“ informoval aktuálně Radek Ležatka.

Obec pozemky chce

Obec Jiřice samozřejmě čtyřicetihektarové pozemky chce. Jinak by se o ně už třetím rokem nesoudila. V této chvíli ale k nim nemá žádná dispoziční práva. „Dokud pozemky nebudou přepsány na obec, tak s nimi nemůžeme disponovat a nemůžeme ani odstraňovat polomy, které tam po vichřici Herwart vznikly,“ reagoval na informaci, že ÚZSVM podal návrh na vklad vlastnického práva ve prospěch obce, jiřický starosta Miroslav Jirků (STO).

Skutečnost, že by obec měla odstraňovat polomy, které vznikly v době, kdy vlastnickým právem k lesům, o něž se soudí, nedisponovala, se mu ale nelíbí. „V tuto chvíli to ale nechci víc komentovat,“ dodal starosta. Současně připomenul, že obec vždy na lesích hospodařila zodpovědně a například polomy po orkánu Kyrill v roce 2007 odstraňovala bez průtahů.

Ve čtvrtek 19. dubna ale dostala kauza mezi obcí a premonstráty nový rozměr. Krajský soud v Českých Budějovicích potvrdil původní rozsudek Okresního soudu Pelhřimov, který 21. listopadu 2016 rozhodl, že pozemky u Jiřic patří obci. Pokud nepodají tentokrát dovolání premonstráti, spor definitivně skončí.

Jisté je, že pozemky přejdou ze státu zpět na obec dříve, než vyprší všechny lhůty pro využití opravných prostředků.

Autor: Jiří Jíra

20.4.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Obsluha strojů 12 500 Kč Obsluha ostatních zařízení na zpracování kovů Obsluha strojů na zpracování kovu. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 12500 kč, mzda max. 13500 kč. Volných pracovních míst: 9. Poznámka: Požadujeme: Čistý trestní rejstřík!, Osobní návštěva možná každé pondělí od 15:00 do 16:00 hodin po předchozí telefonické domluvě.. Pracoviště: Building company s.r.o. - pracoviště žirovnice, Žižkova, č.p. 771, 394 68 Žirovnice. Informace: Valeriy Vornyk, +420 775 998 990. Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 20 000 Kč Prodavači elektrotechniky, elektroniky a domácích potřeb Odborný prodejce elektro. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Životopis zasílat na e-mail: elektro@jankovsky.cz. Pracoviště: Elektro jankovský s.r.o. - elektro expert, Pražská, č.p. 2312, 393 01 Pelhřimov. Informace: Jana Jankovská, +420 606 229 972. Výroba - Výroba Montážní dělník 19 000 Kč Montážní dělníci výrobků z pryže a plastů Dělník výroby (Automotive - plasty). Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 14. Poznámka: Náplň práce: obsluha vstřikovací, montážní linky, kontrola a balení plastových výrobků, dodržování stanovených pracovních postupů., , Požadujeme: min. ZŠ vzdělání, manuální zručnost, spolehlivost, zodpovědnost, pečlivost, flexibilitu, schopnost týmové práce, ochotu pracovat v 3 směnném provozu, nástup možný ihned., , Nabízíme: zázemí stabilní a rostoucí firmy, příjemné pracovní prostředí, zajímevé finanční ohodnocení a další zaměstnanecké výhody, stravenky, příplatky za noční směnu 15 %, placené volno navíc, příležitost k seberealizaci a možnost kariérního růstu a externích školení, mzda dle zkušeností., , Místo výkonu práce:, HOEKO - Automotive s.r.o., Jiřice č.p. 251, 396 01 Humpolec. Pracoviště: Hoeko - automotive s.r.o., 396 01 Humpolec. Informace: Miroslava Krumplová, +420 565 650 392. Obchod - Obchod Obchodní referent 14 000 Kč Obchodní referenti Obchodní referent,- ka pro firemní klientelu. Požadované vzdělání: střední nebo střední odborné bez maturity a bez vyučení. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme: komunikační dovednosti, nekonfliktní povaha, týmová spolupráce, samostatné myšlení., , Životopis zasílejte na e-mail: lucie.ardolfova@seznam.cz, , NUTNÝ E-MAIL KONTAKT PŘEDEM!. Pracoviště: Prezenta czech s.r.o., Křemešnická, č.p. 824, 393 01 Pelhřimov. Informace: Lucie Ardolfová, +420 777 483 800.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn 20.–21. října 2018

Sražení policistky, hrad pod palbou: a sumec albín: prohlédněte si videa víkendu

Dýňobraní v Počátkách.
20

Dýňové hody. Počátečtí dlabali i ochutnávali

Filmaři objevovali krásy Vysočiny

Vysočina – Ve středu a čtvrtek cestovala po Vysočina osmičlenná výprava. Zkoumala zajímavá místa, která by byla vhodná pro filmování. Navštívili zámky, ale třeba i sklárnu v Karlově nebo podzemní chodby v krajském městě.

V rámci výročí poděkují v Pelhřimově významným osobnostem

Pelhřimov – Agentura Dobrý den, která chystá na neděli 28. října uspořádat na Masarykově náměstí v Pelhřimově oslavu významného výročí republiky, zmapovala lidi, kteří právě v průběhu posledních 100 let významně ovlivnili život v Pelhřimově či toto město proslavili nebo pro něj něco významného, nepřehlédnutelného udělali.

Park mezi školami: Úpravy řeší i místní

Pelhřimov – Prostranství mezi pelhřimovským gymnáziem a obchodní akademií může v budoucnu dostat nový kabát.

Potřebujeme vlastní brambory, ne jen ty z dovozu, říká šéf bramborářů

Vysočina - Letošní úroda brambor meziročně klesne o čtvrtinu a bude o 175 tisíc tun menší. Důvodem je částečně snížení produkční plochy brambor o 2,3 procenta ale především sucho a tropické letní teploty. Potřebujeme vlastní brambory, ne jen ty z dovozu, říká předseda Českého bramborářského svazu z.s. Miloslav Chlán.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT