O zamítnutí žaloby rodiny v pátek rozhodl Krajský soud v Hradci Králové, soudce Jan Fifka ji označil za nedůvodnou. Zelenka jako pracovník oddělení ARO havlíčkobrodské nemocnice podával pacientům heparin od května do září 2006. Pacientům tím zředil krev a někteří vykrváceli. Soud ho za to odsoudil na doživotí. Podle Fifky se jednalo o takzvaný exces z povinností zaměstnance, za který nemocnice jako zaměstnavatel nenese odpovědnost. Právní zástupci žalobců včera řekli, že se s největší pravděpodobností proti verdiktu odvolají.

Zjistili, že něco není v pořádku

„Jednalo se o naprosto nečekanou záležitost, z provedených důkazů vyplývá, že nemocnice si byla záhy vědoma, že něco není v pořádku, že dochází k zvýšenému výskytu krvácivých stavů. Nebyli nečinní, snažili se najít příčinu a přijali různá opatření," řekl Fifka.
Stejně jako královéhradecký rozhodly v minulosti i ostatní soudy, které projednávaly podobné žaloby, podané na havlíčkobrodskou nemocnici pozůstalými dalších obětí Zelenky.

Žalobu podala rodina Řípova a ta byla postavená na tvrzení, že se nemocnice dopustila chyb a zanedbala své povinnosti vůči Ivu Řípovi, který se stal v pořadí osmou obětí Petra Zelenky. Později ji žalobci doplnili o zanedbání péče, změnu žaloby však soud již dřívějším rozhodnutím nepřipustil. Soud včera také uložil žalobcům uhradit náklady řízení, konkrétní částku soud určí až v písemném vyhodnocení rozsudku.

Právní zástupce havlíčkobrodské nemocnice Jan Mach řekl, že s rozsudkem souhlasí. „Je to několikátý úplně stejný rozsudek, který konstatuje, že nemocnice neporušila žádnou svoji právní povinnost a není důvod, aby hradila nemajetkovou újmu v penězích," řekl Mach.

Jiného názoru je ale obhájce Petra Zelenky Jan Herout, podle jehož názoru je nemocnice za chování Zelenky zodpovědná a měla by pozůstalé po obětech odškodnit. „Tvrdím od začátku, že je nemocnice za Zelenku zodpovědná. Nelze se vymlouvat na to, že to byl jeho exces, protože Zelenka byl jejich zaměstnanec. Zaměstnavatel podle zákona zodpovídá za škody, způsobené zaměstnanci," tvrdí Jan Herout.

Herout i po letech stále dostává od pozůstalých čas od času nejrůznější dopisy. „Mám jich plnou skříň, ale bohužel těm lidem nemohou nijak pomoci," odpovídá obhájce.

Zástupci poškozené rodiny včera u soudu požadovali vypracování znaleckého posudku, který by určil, zda bylo možné příčinu krvácení u pacientů odhalit dříve a zda byl postup nemocnice v pořádku. Soudce Fifka však uvedl, že dosavadní průběh dokazování považuje za dostatečný.

Právní zástupci žalobců tvrdili, že nemocnice mohla při správném vyhodnocení předchozích podezřelých případů úmrtí a správném léčení smrti pacienta předejít. V doplnění žaloby právní zástupci uvedli, že nemocnice měla po zjištění hematomu u pacienta zajistit rychlý neurochirurgický zákrok. Nemocnice však výhrady odmítala.

Vraždil úmyslně

Petr Zelenka píchl osmasedmdesátiletému Ivu Řípovi pět mililitrů heparinu přímo do žíly během denní služby 9. července 2006 na oddělení ARO. Pacient byl v té době po lékařském zákroku a ve stavu bezmocnosti. Nadměrná dávka heparinu způsobila u pacienta závažné komplikace, zředění krve a krvácení, což i přes snahu lékařů pacienta zachránit vedlo k jeho smrti. Podle rozsudku píchl Zelenka pacientovi heparin v úmyslu jej usmrtit.

Trestní soud Zelenkovi prokázal, že zavraždil sedm lidí a u dalších deseti se o to pokusil. Podle rozsudku podával pacientům heparin, aby dosáhl vlastního vzrušení z krizové situace a následné aktivity nemocničního personálu.