Že je o víkendu větší riziko potkat na silnicích opilé řidiče, je už samozřejmostí. Tento víkend se ale účastníci provozu opravdu činili. Policie na Vysočině zadržela celkem tři muže a jednu ženu, kteří měli alkohol v krvi.

„Policisté provedli u zjevně podnapilé řidičky dechovou zkoušku, při které jí naměřili hodnotu 1,44 promile alkoholu. Ženě zadrželi řidičský průkaz a v další jízdě již nesměla pokračovat. Dále se opilá řidička podrobila lékařskému vyšetření, při kterém jí byla odebrána krev. Žena je podezřelá ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky, případ policisté dále prověřují," popsala podrobněji případ policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Pod vlivem řídí auto častěji muži

Dalším třem víkendovým hříšníkům bylo v průměru naměřeno mnohem více promile. V pátek byl v Chotěboři policií zastaven muž, kterému bylo po pozitivní dechové zkoušce zjištěno 2,22 promile alkoholu. Čtyřicetiletý řidič se ale musel napít bezprostředně před jízdou, protože po opětovné dechové zkoušce už měl 2,3 promile.

V pátek byl zjištěn také jeden nezodpovědný řidič v Bystřici nad Pernštejnem. Tomu byl odebrán řidičský průkaz za 1,37 promile v dechu. Další opilý pachatel byl policií zastaven v sobotu, na Okružní ulici v Jihlavě. Pokračování v jízdě mu bylo zakázáno po zjištění, že má v dechu 1,8 promile.

„Řidiči, kteří řídí vozidlo pod vlivem alkoholu, se vždy dopouštějí protiprávního jednání. Pokud mu policisté naměří hodnotu menší než jedno promile, tak se dopouští přestupku. Za tento přestupek lze uložit pokutu do výše 50 tisíc korun a zákaz činnosti až na dobu dvou let. Pokud je u řidiče zjištěna hodnota nad jedno promile, tak se dopouští trestného činu, a za ten může být potrestán odnětím svobody až na jeden rok, peněžitým trestem nebo zákazem činnosti," uvedl Martin Dušek, vrchní policejní inspektor.

Peněžitý trest se ale neukládá vždy stejný. Více k tomu vysvětlil advokát Jaroslav Homolka: „Peněžitý trest by měl odpovídat příjmům pachatele. Při příjmech například 15 tisíc korun měsíčně soud obvykle ukládá trest 30 až 40 tisíc a samozřejmě vždy je udělen dále trest zákazu činnosti. Ten může soud uložit až na 10 let. U prvopachatele soud většinou uloží zákaz činnosti v rozmezí jeden až čtyři roky, vždy v závislosti na tom, jak moc byl řidič opilý."

Řidiči, kteří před jízdou požili alkohol, však můžou dostat i vyšší trest. „Pokud byl pachatel už jednou během posledních dvou let odsouzen, je ohrožen sazbou šest měsíců až tři léta. V těchto případech už soud ukládá buď podmíněný trest, nebo, a to je poměrně časté, trest veřejně prospěšných prací," přiblížil horší tresty advokát Homolka a doplnil, že i v těchto případech se udělí zákaz řízení a peněžitý trest.

Časté jsou na silnicích také případy, kdy sedne za volant řidič, kterému bylo odebráno řidičské oprávnění. Jak uvedl Jaroslav Homolka, pachatel se v takové situaci dopouští trestného činu maření úředního rozhodnutí. „Soudy v těchto případech ukládají tresty podobné jako u recidivy, tedy odnětí svobody až na dvě léta. Jiné je to ale u řidičů, kteří nemají a nikdy neměli řidičské oprávnění. V případě, že řídí vozidlo a nejsou pod vlivem návykové látky, se nedopouští trestného činu, ale pouze přestupku," dodal Jaroslav Homolka.

ANETA HRDLIČKOVÁ