Policie vyhlásila celostátní pátrání po devětatřicetiletém Janu Pavlicovi z Hodonínska. Pavlicu potřebuje Okresní soud v Jihlavě vyslechnout v souvislosti s vydíráním podnikatele Luboše Kucharoviče z Jihlavska. Z toho jsou obviněni bývalý brněnský policista Martin Foltýn, Roman Motičák a Zdeněk Zapletal. Kauza, jíž se Okresní soud v Jihlavě zabývá už více než dva a půl roku, patří mezi jedenáct nejdéle projednávaných trestních případů na okrese.

Pátrání po Pavlicovi bylo vyhlášeno letos 21. ledna. Kromě toho, že by měl svědčit u soudu v Jihlavě, by s ním rádi mluvili i kriminalisté z dalších regionů. Pavlica je podle informací Deníku podezřelý z jiných trestných činů včetně hospodářských deliktů. Jeho pobyt je v současné době neznámý a není vyloučeno, že se skrývá někde v zahraničí.

„Na osobním výslechu svědka Pavlici trvá obhajoba," podotkl jihlavský státní zástupce Ivo Novák.

Brutální vydírání podnikatele Luboše Kucharoviče se začalo odehrávat v srpnu 2011. Podle obžaloby Foltýn podnikatele vylákal pod smyšlenou záminkou do lesa u Luk nad Jihlavou, kde ho spoutali a mučili. Později mu poslali výhružné dopisy a pokusili se mu zapálit dům.

Foltýn a Zapletal tehdy byli chyceni na místě činu. Zastrašování si měl podle obžaloby objednat Motičák kvůli tomu, že mu měl Kucharovič dlužit peníze.

Důležitým svědkem obžaloby je právě i Jan Pavlica, který měl několikrát vyslechnout hovory mezi Foltýnem a Motičákem, kteří se měli o vyděračských praktikách nepřímo bavit.

Původně byl podezřelý i Pavlica. „Ohledně jeho viny neexistují přímé důkazy," vysvětlil žalobce Ivo Novák, proč nakonec Pavlica nebyl z ničeho obviněn a v případu figuruje jen jako svědek.

Nekonečný případ

Soud se táhne už od června roku 2012. Tehdy vypovídal i Pavlica. Jihlavský soud ale nakonec Foltýna a Motičáka uznal vinnými pouze z jednoho ze tří skutků. Zdeněk Zapletal, jenž měl Foltýna přivézt k domu podnikatele, který měl zapálit, byl zproštěn viny úplně.

Jenže státní zástupce se odvolal a uspěl. Soud musel zasednout znovu. Soudce Zdeněk Chalupa byla ale neoblomný a rozhodl stejně jako v prvním případě. Odvolání žalobce se opakovalo stejně jako vracení případu do Jihlavy. V tomto mezidobí ale skončilo funkční období jednomu z přísedících v senátu, a kauza se tak musí na žádost obhajoby opakovat celá znovu.

Proto by měl znovu u soudu svědčit i Pavlica, ale ten na opakované předvolání nereaguje. „Pavlica je jeden ze svědků, na němž je postavena obžaloba," tvrdí obhájce Foltýna Radek Odruš.

Vyděračskou kauzu si soudy přehazují jako horký brambor už téměř tři roky, její pravomocné skončení je ale v nedohlednu. Je otázkou, kdy a jestli vůbec se podaří Pavlicu najít. Už teď je ale jisté, že se projednávání případu přehoupne do čtvrtého roku. Ať už soud rozhodne jakkoli, jedna či druhá strana se zcela jistě odvolá.