Ředitel krajských silničářů na Vysočině Jan Míka (ČSSD) byl obviněn z trestného činu. Deníku to v pondělí potvrdil sám Míka.

„Obviněn jsem byl, ale nemohou v tuto chvíli říci z čeho a proč. Nechci o probíhajícím vyšetřování mluvit, abych nemohl nijak ovlivnit případné svědky. Slíbil jsem to policii a nechci jít do vazby, tak se nezlobte," vyjádřil se v pondělí Jan Míka, kterého kriminalisté vyslýchali minulý týden. Podle zdroje Deníku detektivové Jana Míku odvedli z práce v poutech.

Je vysoce pravděpodobné, že obvinění Jana Míky souvisí s nákupem osmadvaceti sypačů Iveco za zhruba 128 milionů korun v roce 2009. Jan Míka je stíhán na svobodě a koncem minulého týdne se po dvoudenním pobytu na policii a několikahodinových výsleších vrátil do práce.

Kriminalisté se minulý týden zajímali také o Libora Joukla (ČSSD), hejtmanova náměstka pro oblast dopravy.

Detektivové hledali důkazy u něj doma v Přibyslavi a v kanceláři na krajském úřadě v Jihlavě. Joukl to minulý týden potvrdil na improvizovaném tiskovém briefingu, když řekl, že vyšetřovatelé disponují v souvislosti se zakázkou na sypače množstvím stažených dat z jeho počítačů. Odmítl ale říci, zda byl obviněn, či nikoli. Tentýž postoj zaujal i v pondělí.

„Nemůžu se k tomu nijak vyjadřovat, protože nemám dostatek informací. To, co mi bylo předloženo a co jsem si přečetl, tak v tom nevidím z mé strany žádné pochybení," reagoval v pondělí Joukl. Je ale velmi pravděpodobné, že v souvislosti se zakázkou na sypače byl obviněn i on. Naznačil to sám, když řekl: „Sdělení je tak strašně obecné. Příliš tomu nerozumí ani můj právník, a tak jsme požádali o nahlédnutí do spisu."

Případ vyšetřuje celostátní protikorupční útvar a na průběh přípravného řízení dohlíží Okresní státní zastupitelství v Jihlavě. Nikdo z nich se nechce k případu vyjadřovat. Podle zjištění Deníku by se konkrétnější informace mohla veřejnost dozvědět do konce tohoto týdne.

Rozhodne soud

Hejtman kraje Jiří Běhounek (ČSSD) v pondělí zopakoval, že o případných obviněních nebyl dosud nikým informován.

„Panu Jouklovi strčila policie před domovní prohlídkou nějaký papír do ruky a pana Míku si zase půjčili (policie) na dva dny. Pokud byli skutečně obvinění, tak to ale ještě nic neznamená, protože o jejich vině, či nevině musí rozhodnout až soud. V tomto státě může obvinit kdokoli kohokoli. Připadá mi to celé podivné. O nákup sypačů už se policejní i jiné orgány mnohokrát zajímaly. Argumenty jsou pořád stejné, takže to není nic nového," uvedl Jiří Běhounek.

Podle informací Deníku detektivové nákup sypačů prověřují nejméně dva roky. Na čí podnět to bylo, není přesně jasné. Zhruba před dvěma roky podával kvůli sypačům trestní oznámení bývalý vedoucí dopravy a mechanizace u silničářů v Havlíčkově Brodě Vladimír Prokeš. „Trestní oznámení jsem podal, protože jsem si to spočítal a srovnal to s tatrovkami, které jsme chtěli my, a vyšlo mi, že zakázka na Iveca byla předražena asi o čtyřicet milionů korun. Pan Joukl tehdy oponoval, že jsou naše podmínky diskriminační, ale to nebyla pravda. Mrzí mne, že se pan hejtman Běhounek neustále pana Joukla zastává," řekl Deníku Vladimír Prokeš, kterému před lety dealer sypačů Iveco nabízel provizi (úplatek), když se mu podaří prosadit právě Iveca.

„Za čtyřkolový sypač to bylo třicet tisíc korun a za šestikolový padesát tisíc korun," popsal Prokeš. Trestní oznámení tehdy podával na státní zastupitelství v Havlíčkově Brodě. Zastupitelství podnět předalo policii do Jihlavy a zhruba po roce vyšetřovatelé případ předali Útvaru odhalovaní korupce a finanční kriminality do Prahy.

„Byl jsem jednou na výslechu a o předání případu do Prahy mne policie informovala prostřednictvím stručného dopisu," dodal Prokeš.

Libor Joukl je náměstkem hejtmana pro dopravu a majetek od listopadu 2008. Každý rok rozhoduje o zhruba 450 výběrových řízeních a zakázek za stovky milionů až miliard korun.

Jan Míka se stal šéfem silničářů na jaře 2009. Do funkce mu údajně pomohl Libor Joukl. Míka v roce 2010 neúspěšně kandidoval na post starosty Havlíčkova Brodu.