Rodina, která se médiím vyhýbá, zatím nemá
 o svém příbuzném žádné bližší informace. Rodině se snaží pomoct Ministerstvo zahraničních věcí (MZV). Situace je ale podle vyjádření ministra Lubomíra Zaorálka (ČSSD) 
i prezidenta Miloše Zemana vážná.

Pavel H. v Libyi pracoval jako cateringový koordinátor pro firmu Value Added Oilfield Services (VAOS) z Malty, která poskytuje servis pracovníkům na ropných polích. Podle posledních informací mají únos Čecha, Rakušana, čtyř Filipínců, dvou Bangladéšanů a jednoho Ghaňana na svědomí radikální příslušníci takzvaného Islámského státu.

„Nejpravděpodobnější variantou je, že byli uneseni libyjskou odnoží Islámského státu. O našem občanovi zatím nemáme žádné nové zprávy. V současné době se snažíme zjistit, co se vlastně s unesenými stalo. Jde o mezinárodní akci tajných služeb. Spolupracujeme s rakouskou stranou, kde máme v krizovém štábu svého člověka. Čím méně informací se v tuto chvíli dostane na veřejnost, tím lépe," řekla Deníku mluvčí MZV Michaela Lagronová.

Rodina pohřešovaného muže odmítá veřejně vystupovat. „Byli jsme rodinou požádáni, abychom na média apelovali, aby respektovala soukromí rodiny. Nabídli jsme jim psychologickou pomoc. Zda ji přijali, či ne, nebudeme komentovat," podotkla mluvčí.

Pavel H. se vyučil kuchařem na hotelové škole ve Velkém Meziříčí v roce 1984. V roce 1992 si zařídil půjčovnu DVD a CD na Náměstí ve Velkém Meziříčí. Pobočky měl 
i v jiných městech. Pro společnost VAOS začal pracovat v roce 2009.

Vracel se zpět

Za prací do Libye jezdil na šestitýdenní pracovní turnusy a tři týdny trávil s rodinou na Vysočině. Jako cateringový koordinátor měl na starosti zásobování, přípravu jídel či provoz prádelny. Zpět do Libye se vracel teprve před několika dny.

„Znám Pavla už od jeho dětství, hrával si na ulici s mým synem. Byl to šikovný kluk, dříve měl ve Velkém Meziříčí i videopůjčovnu, snad to všechno dopadne dobře, moc na něj myslím," řekl jeden ze sousedů z meziříčské vilové čtvrti, kde rodina bydlí.

„Naposled byl doma myslím před dvěma měsíci, někdy po Vánocích, vím, že byl v Africe, kde se měl starat o catering pro svoji firmu. Občas jsem ho tady samozřejmě potkával, ale co přesně dělal, to nevím. Znala jsem se s jeho tatínkem," uvedla žena se sousedství.

Pavel H. byl společně s dalšími osmi pracovníky unesen v pátek 6. března. Firma k incidentu vydala oficiální prohlášení, podle něhož neúnavně spolupracuje s velvyslanectvími, a doufá, že se jim podaří tuto situaci pozitivně vyřešit. „Úzce spolupracujeme s krizovým týmem rakouského Ministerstva zahraničí, který koordinuje všechny kroky se svými českými protějšky," napsali zástupci firmy v pondělním prohlášení.

České MZV znovu varuje všechny občany České republiky, aby do Libye nejezdili jako turisté ani za prací.

Prohlášení VAOS z 9. března
Můžeme potvrdit, že devět našich zaměstnanců na ropném poli 
v Ghani bylo odvedeno ozbrojenci. Skupina se skládá z jednoho Rakušana, jednoho Čecha a sedmi státních příslušníků mimo EU. Žádný z našich zaměstnanců nezemřel. Nevíme ještě, kdo je zodpovědný za tento čin. Nevíme, kam byla unesená skupina odvezena. Všechny rodiny, respektive velvyslanectví byla informována. Nebudeme zveřejňovat žádná jména dotyčných osob, za účelem ochrany jednotlivců a ochrany jejich rodin. Velmi úzce spolupracujeme s krizovým týmem rakouského Ministerstva zahraničí, které zase úzce spolupracuje se svými českými protějšky, stejně jako se všemi ostatními dotčenými ambasádami. Můžeme vás ujistit, že děláme vše, co je v našich silách, abychom zjistili pobyt unesených a zajistili jejich bezpečný návrat. Pracujeme neúnavně s velvyslanectvími a důvěryhodnými partnery, aby byla tato situace pozitivně vyřešena.
Odhlédneme-li od potřeb novinářů, žádáme, aby plně pochopili a vcítili se do obtížné situace, s níž se nyní musí všichni, kterých se to týká, potýkat. 
Budeme média informovat o každém novém vývoji. Vzhledem k citlivosti této věci je potřeba se vyhnout jakýmkoli spekulacím a neprohlubovat trauma dotčených rodin.