„Nemáme s nimi nic společného, je to podvod," brání se Svaz neslyšících a nedoslýchavých v Havlíčkově Brodě.

Na podivné praktiky lidí, kteří lákají z občanů peníze, vydávajíc se za sluchově postižené, upozornila Jiřina Kocmanová ředitelka Svazu neslyšících a nedoslýchavých v ČR, Krajské organizace Vysočina z Havlíčkova Brodu. „Už nám přišly tři stížnosti na chování lidí, kteří na Brodsku obtěžují kolemjdoucí. Strkají jim pod nos papírky s textem, že nejsou žebráci, ale vybírají peníze na sluchově postižené a žádají nejméně třicet korun. Na oplátku nabízejí tužky. Když nedosáhnou svého, jsou agresivní. Jedna paní si stěžovala, že ji falešný prodejce přitiskl ke zdi a nutil ji dát alespoň stovku," popsala praktiky podivných prodejců Kocmanová.

Obtěžují ženy, důchodce, řidiče

Falešní prodejci si tipují ženy nebo důchodce, které se snaží svým předstíraným handicapem dojmout. Podle Kocmanové číhají dokonce i na místech silničních uzavírek, kde osobní auta čekají na průjezd. Házejí řidičům otevřeným okénkem tužky dovnitř a žádají peníze.

„Tito podvodníci se objevili u České Bělé a Dlouhé Vsi. Co je to za lidi, je záhada. Někteří, jakmile na ně spustíte znakovou řečí, utečou. Jiní pár znaků umějí. Buď se je někde naučili, nebo může jít o lidi opravdu postižené, kteří byli zneužiti pro špatnou věc. Volali jsme i policii, ale ta s nimi nic udělat nemůže," podotkla Kocmanová. Nesympatické a agresivní prodejce, kteří se zaštiťují sbírkami na postižené, je možné na Havlíčkobrodsku vidět dost často.

„Jednoho takového jsem potkala v centru Brodu. Vybíral prý na postižené děti, nabízel nějaké věci, peníze strkal do kapsy. Nic jsem mu nedala. Sprostě mi vynadal," popsala jedno takové setkání s pouličním obchodníkem se soucitem Marie Smíšková z Havlíčkova Brodu. Podle Kocmanové každý, kdo chce v ulicích vybírat peníze, pokud se nejedná o celostátní akci, musí mít povolení ke konání sbírky, pověření organizace a zapečetěnou pokladničku. Vše s potřebným počtem razítek a podpisů. Pověření organizace má prodejce ukázat na požádání. „V poslední době se tento fenomén pouličních výběrčích rozmáhá. Postiženým to dělá ostudu," posteskla si Kocmanová.

Výběry peněz od kolemjdoucích na falešné sbírky jsou dost časté. Na Liberecku strážníci odhalili nedáno gang Rumunů. Peníze z důvěřivců lákaly před několika dny i dvě Rumunky v Praze. S podvodníky se setkala už také městská policie v Havlíčkově Brodě. „Čtveřice rumunských turistů se pokoušela v centru města podvodně vylákat z důvěřivých lidí peníze velmi svérázným způsobem. Drze se totiž vydávali za hluchoněmé chudáky a podstrkovali kolemjdoucím listiny s českým textem, kde byly informace o jejich závažném postižení a hlavně požadavek patřičného finančního příspěvku," popsali případ městští strážníci, kteří podvodníky předali Policii ČR.