Vachuta i Melichařík nakonec dostali stejný trest šestatřicet měsíců podmíněně odložený na stejně dlouhou zkušební dobu. Kromě toho musí být pod dohledem úřadů a během podmínky nesmí pít žádný alkohol. Ten u nich totiž vyvolává nebezpečné choutky. Jedním z trestů je i propadnutí věci, což v případě obou žhářů znamená, že přišli o několik zapalovačů.

S nimi letos 22. března kolem půl páté odpoledne nejprve vlezli do plechové maringotky v lese, která nesloužila k obývání, rozlili po podlaze benzin a objekt podpálili. Ještě předtím Vachuta maringotku prohledal a kromě jiných věcí si odnesl nože a svinovací metr. „Poté poblíž maringotky zapálili hromadu klestí a z místa odešli. Způsobili škodu přes sto šedesát tisíc korun,“ uvedla k případu policejní mluvčí Michaela Lébrová.

Vachuta pak ještě sám ve stejný den zapálil další maringotku. „Vím o tom, byla jsem se na spáleništi podívat. Nemyslím si, že by si z podmínky něco dělali. Mohlo dojít k mnohem horším následkům,“ okomentovala rozsudek starostka obce Moraveč Eva Zadražilová.

Policie oba muže obvinila z trestného činu obecného ohrožení ve spolupachatelství. Vachuta, který už byl v minulosti soudně trestán, se zodpovídal ještě z krádeže. „Pokud jde o vinu a trest, tak je rozsudek u obou pravomocný. Zbývá ještě dořešit nároky poškozených,“ dodal soudce Zach.