Případem se od čtvrtka zabývá pelhřimovská radnice, neboť domek je v majetku města, i policie.

Nejedná se o první vandalský útok v Děkanské zahradě, podobným se vedení města i policie zabývaly počátkem září 2016.

Výsledek řádění početnější skupinky vandalů, neboť na poničené stěně lze identifikovat větší počet rukopisů, je ale stejný jako minule. „Vedení pelhřimovské radnice vyjádřilo svůj negativní postoj k jakémukoliv typu vandalismu,“ tlumočila reakci mluvčí pelhřimovské radnice Andrea Unterfrancová. Současně dodala, že bylo ve věci ze strany města podáno trestní oznámení.

Policie potvrdila, že se už případem zabývá. „V případu jsme zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu poškození cizí věci. Případ policisté prověřují a po pachateli pátrají,“ informovala policejní mluvčí Stanislava Miláčková.

Zahradní domek v Děkanské zahradě je ve vlastnictví města, správcem jsou Technické služby města Pelhřimova a nájemce je Muzeum Vysočiny Pelhřimov. Jednání ohledně vyčíslení škody povede vlastník jak s nájemcem, tak i se správcem objektu. „V roce 2016 malba celého zahradního domku vyšla na 12 800 korun,“ připomněla Andrea Unterfrancová.

Ondřej Hájek, ředitel Muzea Vysočiny Pelhřimov, které spravuje expozici Františka Bernarda Vaňka umístěnou v zahradním domku, při této příležitosti dodal, že vandalské útoky v Děkanské zahradě nejsou výjimkou, byť se v posledních letech omezují na zmíněnou odvrácenou severní stranu. „Jakékoliv poškození vnějšího pláště objektu jde vždy na vrub vlastníka, kterým je město Pelhřimov, to pak nese veškeré náklady spojené s opravou i veškeré škody,“ doplnil Ondřej Hájek.

Na radnici zvažují, že by mohlo napomoci nainstalování fotopasti, případně bezpečnostní kamery na příslušné místo, z něhož je na neblaze proslulou stěnu zahradního domku vidět.

Ředitel muzea je ale poněkud skeptický. „Ve snaze zamezit a případně zjistit případné pachatele těchto vandalských činů spolupracovalo v minulosti město s Policií České republiky a prostor byl monitorován kamerovým systémem, jaký byl výsledek této spolupráce bohužel nevím,“ poznamenal Ondřej Hájek.

Všichni zainteresovaní se ale shodují v tom, že vandalské ničení majetku nelze tolerovat. „Dokud ti, kteří se tímto vandalstvím „baví“ nepochopí, že ničení cizího majetku není ani umění, ani hrdinství, ke změně nedojde,“ dodal Ondřej Hájek.

V zahradním domku v Děkanské zahradě tvořil významný duchovní a spisovatel František Bernard Vaněk, který působil v Pelhřimově od roku 1906 až do deportace do koncentračního tábora v Dachau v roce 1942. O rok později pak v Dachau ve věku 70 let zemřel.