Migranti pohybující se u dálnice uvedli, že přicestovali na nápravě kamionu a chtěli se dostat do Německa. Policisty upozornil jiný řidič, který viděl oba muže slézt z nápravy nákladního vozu a pokračovat pěšky po dálnici směrem na Prahu. „Policisté během krátké chvíle oba muže našli a dopravili je zpět na dálniční odpočívadlo, aby se nepohybovali po dálnici a neohrožovali tak sami sebe a ostatní,“ popsala mluvčí.

Policisté z cizinecké policie následně zjistili, že oba muži jsou bratři a zřejmě syrské národnosti. Oba nyní musí opustit země EU, jeden z nich ale požádal o mezinárodní ochranu v Rumunsku a skončí tak tam. Nákladní soupravu, kterou využili, měl tureckou registrační značku. „Řidič policistům sdělil, že od 30. září cestuje z Turecka a jede po trase Turecko - Bulharsko - Rumunsko - Maďarsko - Slovensko - Česká republika, kdy cílovou zemí je Německo,“ prozradila Čírtková.

Ilustrační foto
Opilý muž za volantem BMW skončil s vozem na boku v ulicích Pelhřimova

Další dva migranty našli policisté v sobotu dopoledne v příkopu u silnice ve Starém Pelhřimově. Ti z úkrytu na podvozku nákladního auta cestou vypadli. Ani oni neměli žádné doklady, následně strážci zákona zjistili, že pochází z Alžírska. „Na muže narazila hlídka služby kriminální policie a vyšetřování, která dohlížela na veřejný pořádek v souvislosti s průběhem voleb,“ uvedla Čírtková.

Cizinci uvedli, že jeli na podvozku kamionu z Maďarska a chtěli se dostat do Rakouska. „Když zjistili, že vstoupili na území České republiky, vydali se pěšky směrem do Rakouska,“ konstatovala mluvčí. Oba migranti skončili v Zařízení pro zajištěné cizince ve Vyšních Lhotách.

Jezdí na podvozcích, ale také v nákladním i lůžkovém prostoru

Případy migrantů mířících přes Vysočinu na Západ poslední dobou přibývá, nejčastěji jezdí na podvozcích nákladních aut. Na konci srpna jeden vypadl za jízdy přímo na dálnici.

Hazardní jízda koloběžkáře málem skončila tragicky.
Hazardní jízda v Horní Cerekvi: vyboural se na koloběžce, letěl pro něj vrtulník

Někteří migranti se dokáží dostat i do nákladního prostoru. Například na začátku července se o nich řidič dozvěděl až ve chvíli, kdy otevřel vrata po zastavení ve Velké Bíteši. Ačkoliv se čtyři cizinci rozutekli po městě, policisté všechny našli. Další řidič vezoucí zavařeniny si během cesty všiml pohybu v nákladním prostoru a přivolaní policisté pak jeho podezření potvrdili.

Jiný případ pak byli tři muži schovaní v lůžkovém prostoru kabiny. V cele tehdy skončil rumunský řidič i tři turečtí uprchlíci.