„Denně policisté z dálničního oddělení Velký Beranov řeší dopravní přestupky u řidičů, kteří v některých úsecích překračují povolenou rychlost,“ sdělila policejní mluvčí Dana Čírtková. Dálnice D1 se modernizuje, kvůli opravám je v některých úsecích rychlost omezena na 80 kilometrů v hodině a do levého jízdního pruhu nesmí nákladní auta a kamiony, ale řidiči na to nedbají.

Například policejní hlídka ve čtvrtek 21. května odpoledne na problematickém 117. kilometru ve směru jízdy na Prahu přistihla osobní auto Audi s českou značkou. Řidič se po dálnici řítil rychlostí 161 kilometrů v hodině. „Nejvyšší povolenou osmdesátku překročil dvojnásobně,“ konstatovala Čírtková. S tím, že takových případů policisté zjistí několik denně.

Stavba, bagr - ilustrační foto.
To byla dřina. Hasiči tahali z jímky bagr a z příkopu u Telče náklaďák

Právě v takových místech policisté denně šetří zcela zbytečné dopravní nehody. Nehody pak mají podle Čírtkové za následek úplné uzavření dálnice a dlouhé kolony. Další riziko roste. „Řidiči v koloně čekají, jsou nervózní a nepozorní a hrozí tak nebezpečí, že při rozjezdu kolony může dojít k další zbytečné dopravní nehodě,“ popsala Čírtková takovou rizikovou situaci. Jak dodala, příčiny nehod na dálnici jsou vždy stejné – řidič se nevěnuje řízení, nedokáže reagovat na nenadálou situaci. Když se na dálnici v místě dopravního omezení náhle zpomalí provoz, nepozorní řidiči často v plné rychlosti narazí do vozidla na konci kolony.

FC Vysočina Jihlava - FK Dukla Praha. Ilustrační foto
Venkovní zmar pokračuje. Vysočina prohrála na Julisce s Duklou

K takové dopravní nehodě, která se stane v opravovaném úseku, kde je provoz vedený ve zúžených jízdních pruzích, se těžko dostanou hasiči a záchranka, stejně jako odtahová služba. Problémy nedělají jen řidiči osobních aut, podobně rizikově se chovají i řidiči kamionů. „Překračují nejvyšší povolenou rychlost, jezdí v levém jízdním pruhu, kde jim to zakazuje dopravní značka, předjíždějí v místech, kde je zákaz, parkují v odstavných tavných pruzích,“ popsal nejčastější hříchy řidičů silničních kolosů David Jirák, vedoucí odboru služby dopravní policie Krajského ředitelství policie kraje Vysočina.

Modernizované úseky na dálnici D1 s dopravním omezením:

Úsek 11 – Koberovice (81) – Humpolec (90) – délka 8,8 km

Úsek 12 – Humpolec (90) – Větrný Jeníkov (104) – délka 13,6 km

Úsek 16 – Velký Beranov (119) – Měřín (134) – délka 14,7 km

Úsek 19 – Velké Meziříčí západ (141) – Velké Meziříčí východ (146) – délka 5,9 km