„Množství odpadu naopak vrůstá. Územní plán se skladováním odpadu v areálu nepočítá,“ upozorňuje Peltan.

Odpad podle starosty například rozfoukával po okolí vítr.

„Občas se i stalo, že balíky plastů padaly na přilehlou kolej a byly volně přístupné komukoli,“ popsal Deníku Vysočina starosta Peltan. Podle něj byl v areálu paradoxně větší pořádek v době, kdy patřil lihové mafii, než nyní.

V areálu podnikají dvě firmy

Převážně plastový odpad ve velkobjemových balících patří firmě MK Plast s.r.o. Peltan se domnívá, že majitel firmy do areálu pouze naváží další odpad a nechává ho tam volně degradovat, protože se mu nechce platit za jeho likvidaci.

„Není mi známo z jakého důvodu se zajímáte o bývalou cihelnu v obci Stojčín. Odpad, který je v areálu skladován je určený k recyklaci,“ reagoval bez dalšího komentáře Pavel Šindler z MK Plast.

V areálu v současné době podnikají dvě firmy. Kromě MK Plast je to ještě Cable X-servises, která vyrábí LDP folie pro potravinový, stavební nebo textilní průmysl. Obě firmy podle zjištění deníku porušily zákon o odpadech.

Cable X-servises dostali od ČIŽP pokutu loni v lednu čtyřicet tisíc korun. Sankci dostali například za špatné nakládání s odpadem, za nepravdivé roční hlášení o produkci a nakládání s odpadem či za špatné označení odpadů. Firma některá pochybení přiznala.

Dvě pokuty

MK Plast Pavla Šindlera, na jehož podnikání starosta Stojčína upozorňuje, dostal loni v lednu a květnu hned dvě pokuty. V lednu to bylo třicet tisíc za porušení provozního řádu. V květnu byl důvod tentýž. Navíc podle inspekce špatně odpad třídil a neplnil povinnosti spojené s přeshraniční přepravou.

„Aktuální situaci úplně neznáme. Po uložených pokutách mělo dle zvyklostí dojít k nápravě. Pokud ne, můžeme to po skončení nouzového stavu znovu prověřit,“ konstatovala mluvčí ČIŽP Radka Nastoupilová Burketová.

Lihová mafie

Areál po zabavení lihové mafii připadl státu. Ten by se o něj měl starat, což ale není podle Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) u objektu, který je na hranici životnosti, úplně bezproblémové. Na konci loňského roku museli například nechat opravit izolaci ploché střechy výrobní haly. Potřeba je i pravidelně odstraňovat náletové dřeviny poškozující střechu. Na svých webových stránkách úřad informuje, že připravuje prodej areálu.

„Objekt bývalé cihelny v obci Stojčín připadl do vlastnictví státu na základě uloženého trestu propadnutí majetku v kauze takzvané “lihové mafie“. V té době na základě smluvních vztahů uzavřených předchozím majitelem užívaly objekt dvě firmy zabývající se recyklací plastů, přičemž obě firmy zde měly uložený materiál, který je předmětem jejich podnikání. Tyto užívací vztahy pokračují i v současné době a ze strany úřadu jsou činěny kroky k jejich smluvnímu ošetření novými podmínkami,“ uvedl pro Deník Vysočina mluvčí ÚZSVM Radek Ležatka.

Úřad navíc podle něj nemá žádné informace o výsledcích kontrol ČIŽP, či jiném podnětu, který by upozorňoval například na nelegální skládku odpadu.