Strategické polohy malého městečka ležícího severně od Pelhřimova využívá poslední dobou řada zlodějů.

Dvakrát za rok

„Letos nás vykradli už podruhé a je to hrozný. Sotva jsem se z jedné události srovnala, už je tady další,“ lamentovala Kateřina Scherklová, majitelka trafiky, kterou neznámý lupič navštívil minulou středu.

Podle Hany Kotkové, mluvčí pelhřimovské policie, pachatel odcizil z prodejny cigarety, ponožky a kalhotky. Nakonec vypáčil zásuvku registrační pokladny, ze které odcizil finanční hotovost. Pachatele policie dosud nezná.

„Nejvíce nás zloděj zarazil tím, že odcizil padesát kusů kalhotek pro dívky ve věku 11 až 15 let. Zloděj asi nebyl normální. Proč si nevzal třeba jiné oblečení?“ divila se Scherklová. Škoda byla policií vyčíslena na částku jedenáct tisíc korun.

„Máme obchod v centru městečka, na rušné silnici a pod lampou, ale přesto nás už ty krádeže stály přes padesát tisíc korun. Poprvé nás vykradli v červnu, a to máme tabák od února.

Městský úřad je na zloděje krátký. Na jednu stranu se to představitelům nelíbí, ale většina událostí, které se za poslední dva roky staly patří soukromníkům. „Největší problém v prevenci proti takovýmto událostem jsou peníze. Město nemá na to, aby třeba platilo pořádkové hlídky, nebo kamerový systém. Požádali jsme policii z Pelhřimova, aby nám sem jezdila,“ popsal situaci červenořečický místostarosta Dušan Obranec.

Podle Hany Kotkové hlídky na místo jezdí, ale není v silách policie, aby byla na místě celou noc.

Málo lidí a špatné zabezpečení

„Máme málo lidí, a pokud se někde něco stane, hlídka jede tam a pak už není možné do Červené Řečice jet. Jinak když je klid, jezdí se kontrolovat celá oblast, včetně chat u přehrady,“ informovala Hana Kotková.

Nejvíce krádeží je v soukromých subjektech. „Je na samotných obchodnících, aby investovali do kvalitnějšího zabezpečovacího zařízení a znepříjemnili tak práci zlodějům,“ prohlásil Obranec.

Po nezvaných návštěvách se k tomuto kroku odhodlala i majitelka tabáku.

„Vchodové dveře bude zdobit mříž. Nevím, jak to bude vypadat a co tomu budou říkat lidé, ale nemůžu pořád sponzorovat někoho, kdo se živí krádežemi,“ konstatovala Scherklová.

Statistika krádeží
19.9. 2007 – Tabák
Cigarety, osobní doklady a finance – celková škoda: 2 180,- Kč
16.10. 2007 - Rest. U Davida hotovost – škoda: 600,-Kč
23.10.2007 - Mateřská školka
dig. fotoaparát – škoda: 4 900 Kč
17.6. 2008 - Tabák
cigarety, tabák, fin. hotovost, mobilní telefon. Škoda 26 700Kč
28.8. 2008 – Tabák
Cigarety, hotovost, kalhotky a ponožky – Škoda 11 000Kč.