On jako poražený má zaplatit 250 tisíc za náklady řízení.

Původně obec žaloval o 2,5 milionu korun za to, že nezákonně couvla z rozhodnutí umožňujícího bioplynku postavit. Z této částky ale odvolací soud v Táboře většinu žaloby ve výši 2,38 milionu zamítl, takže soudce Martin Nováček včera řešil už jen 163 tisíc korun. Ty se týkaly toho, že investorská společnost Bohemen Grondfons kvůli libkovodským zastupitelům platila právníky, kteří se proti obci bránili u Nejvyššího soudu.

Ačkoli měl investor doložené faktury právníkům v řádech desetitisíců, soudce odměny pro ně počítal podle vyhlášky, která má limit 2 100 korun za právní úkon. Za pět úkonů je to 10 500 Kč plus úrok.

„Obec je ráda, že částka je takto malá, a ulevilo se nám, ale je třeba počkat do případného rozhodnutí odvolacího soudu," uvedla starostka obce Jana Bečková. Částku obec zaplatí z pojistky právě pro případ „špatných" rozhodnutí.

Investor ústy právního zástupce Dušana Růžiče potvrdil, že se nejspíš odvolá. „Je to výsměch klientovi, kterému byly způsobeny velké škody. Částky byly doloženy a byly mnohem vyšší. Okresní soud bohužel posvěcuje to, co nezákonně provedla obec," uvedl po soudu Růžič s dodatkem, že investor jen za změnu územního plánu zaplatil 50 tisíc.

Nové vedení Libkovy Vody nadále řeší, jak stavbě změnou územního plánu a zabráněním příjezdu zabránit. Na rozsudek soudu čekaly i další vesnice, v nichž se obyvatelé postavili proti výstavbě bioplynových stanic.