Nemocný muž, který se léčil v plicním sanatoriu v Humpolci a měl nastoupit psychiatrickou léčbu v jiném zdravotnickém zařízení, se nevrátil z vycházky.

Policisté po něm začali ihned pátrat. Pomohli jim svědci, kteří muže viděli popíjet v jedné z humpoleckých restaurací. Muž se stačil opít tolik, že měl v krvi 2,31 promile alkoholu. Policisté pacienta předali personálu sanatoria. Muž má úřední pobyt v Jihlavě na magistrátu.

„Během pondělí si na poště v Humpolci vybral důchod, který si nechal z Jihlavy přeposílat," vysvětlila vysočinská policejní mluvčí Dana Čírtková to, kde vzal bezdomovec peníze na alkohol.

Jenže tím celá anabáze neskončila. Personál sanatoria kolem osmé večer zavolal na policii, aby muže převezli 
na Protialkoholní záchytnou stanici v Jihlavě.

„Když policisté přijeli na místo, dozvěděli se, že muž znovu utekl," uvedla Dana Čírtková. Nezbylo nic jiného, než bezdomovce v ulicích Humpolce znovu hledat. Policejní hlídky opět obcházely restaurace, vlakové a autobusové nádraží, ale marně. Asi čtvrt hodiny před jedenáctou hodinou večer bezdomovce našli. Nebylo to ale v Humpolci, nýbrž v Jihlavě na Masarykově náměstí. Podle informací Deníku byl značně opilý a ve stavu, kterým ohrožoval své zdraví. Dechovou zkouškou u něj policisté zjistili 3,17 promile alkoholu. Na místo musela přijet záchranná služba. Lékaři nakonec doporučili převoz muže na záchytku.

„Při převozu jsme zajišťovali asistenci a o vypátrání a umístění pacienta na protialkoholní záchytnou stanici jsme informovali plicní léčebnu," uvedla Čírtková.

Podle informací Deníku neskončil muž na záchytce poprvé. Zachycen byl už třiasedmdesátkrát a patří mezi nejčastější „obyvatele" a rekordmany jihlavské záchytky vůbec. „Za pobyt zaplatil pět set korun ze čtyř tisíc," oznámil Martin Málek, mluvčí Služeb města Jihlavy, které záchytku v metropoli Vysočiny provozují.

Po vystřízlivění si pro muže včera přijela sanitka a dopravila ho zpět do sanatoria. „Nevíme, jestli byl muž nějak nemocný, ale na podobné případy jsou lékaři na záchytce zvyklí a připravení," podotkl Martin Málek.

Primářka humpolecké plicní léčebny Jana Kovářová nechtěla událost komentovat. „Ke zdravotnímu stavu pacientů se nemůžeme vyjadřovat," konstatovala Jana Kovářová.

Podle vyjádření policejní mluvčí ale nebyl muž nijak nebezpečný. „Podle našich informací byl muž řádně zaléčen a nehrozilo, že by mohl někoho nakazit," ujistila Dana Čírtková.