Loni dostal podmínku za bezdůvodné spuštění požárního poplachu v jednom nemocničním objektu. Letos poničil několik výloh ve městě a závoru u Nemocnice Jihlava.

V neděli kolem šesté hodiny ráno už to ale přehnal. Železnou trubkou rozbil v Nemocnici Jihlava okno pokoje dětského oddělení, kde tou dobou ležel dětský pacient, kterého rána a roztříštěné střepy, jež se místností rozlétly, vyděsily. Dítě zraněno ale nebylo.

Oddělení je umístěno v přízemí a podle mluvčí nemocnice Moniky Zachrlové musel muž k rozbití okna vynaložit větší sílu. „Okno má trojsklo, takže je poměrně silné. Bylo velké štěstí, že se pacientovi nic nestalo," řekla Deníku Monika Zachrlová.

Podle mluvčí se v nemocnici nikdy nic podobného nestalo. Vedení nemocnice dokonce muselo kvůli incidentu okna zabezpečit. „Všechna okna v přízemí nemocnice budou opatřena bezpečnostní fólií, která zabrání tomu, aby se sklo v případě rozbití roztříštilo. Střepy by totiž mohly někoho zranit," přiblížila Monika Zachrlová. Škoda na rozbitém okně je zhruba tři a půl tisíce korun.

Sedmačtyřicetiletý Petr Špak je v nemocnici jako doma. Jenže se podle toho ani trochu nechová. Zaměstnanci i bezpečnostní služba ho opakovaně vyhání. Když to nepomůže, musí zasáhnout strážníci nebo policie.

Loni v dubnu Špak loktem rozbil v nemocnici sklíčka u tří požárních hlásičů a zmáčkl tlačítko ke spuštění hlášení nebezpečí, čímž způsobil planý požární poplach. Následkem byla částečná evakuace přibližně dvaceti pacientů urgentního příjmu. Navíc nebylo možné odbavit dva vozy záchranné služby přivážející pacienty k ošetření. Kromě toho bezdomovec způsobil škodu více než tisíc korun.

Policie nakonec Špaka obvinila za šíření poplašné zprávy. Petr Špak za to loni v červenci dostal u soudu desetiměsíční trest podmíněně odložený na zkušební dobu dvou a půl let. Kromě toho má být pod dohledem úředníků. Jenže z toho si zjevně nic nedělal. Mimo to, že v podmínce rozbil v nemocnici okno, tak v únoru a březnu na různých místech v Jihlavě poškodil v šesti případech okna a skleněné výplně, a to včetně výloh s bezpečnostními prvky. V jednom případě šlo o výlohu autosalonu.

Špakově vandalské mánii neušla znovu ani Nemocnice Jihlava, kde ohnul závoru u vjezdu do areálu zdravotnického zařízení. Celkem způsobil škodu přes sto tisíc korun.

„Muže jsme obvinili z trestného činu poškozování cizí věci, za což mu hrozí až jeden rok vězení," informovala jihlavská policejní mluvčí Jana Kroutilová.