Pro představu, člověk, který do sběrny druhotných surovin na Pelhřimovsku donese kilogram nového měděného drátu, dostane až 141 korun, za kilogram plechů ze střechy pak 128 korun a třeba za stejné množství mosazných ventilů získá 81 korun. Není se proto čemu divit, že zloději kradou kovy ve velkém.

Jenom letos policisté na Pelhřimovsku vyšetřovali do konce října už dvacet krádeží barevných kovů. Přičemž loni za celý rok „pouze" čtrnáct těchto případů. V kurzu jsou nejvíce kabely, železo a železný šrot, měděné díly nebo věci z nerezu. „Okapy z církevních objektů se kradou už minimálně, občas zloději ukradnou měděné okapy z rodinných domů, hlavně novostaveb," přiblížila pelhřimovská policistka Hana Kotková.

Pro lup si zajel přímo do kovošrotu

Barevné kovy mizí po celém okrese Pelhřimov. Mezi nejčastější lokality ale patří Pacovsko, konkrétně Těchobuz a Pacov, a dále Nová Cerekev, Humpolecko, ale i Pelhřimov, především tamní kovošrot. „Už několikrát se nám stalo, že nám zloději vlezli do areálu a něco nám ukradli. Pak to prodají v jiné sběrně druhotných surovin. K nám se neodváží, protože bychom naše, už jednou vykoupené věci, poznali," přiblížil vedoucí pelhřimovského kovošrotu Josef Svoboda.

Ten dodal, že už mají vytipované osoby, které k nim barevné kovy vozí. „Zavedli jsme pravidlo, že k nám určité osoby nesmí. Prostě od nich nevykupujeme. Kovy, dráty, šrot k nám vozí převážně řemeslníci nebo podniky. Jinak každý, kdo k nám přiveze zboží, musí předložit občanský průkaz," dodal Josef Svoboda s tím, že například víka od kanálů nebo kabely 
k drážním zabezpečovacím systémům vůbec nevykupují.

Obdobně jsou na tom i v dalších výkupnách druhotných surovin na Pelhřimovsku. „Máme jasně dané, co vykupujeme. Občas se nám už stalo, že nás vykradli, ale nikdy to nebylo nijak závažné," informovala Jitka Prokopová z pacovské sběrny Fe-Mi s tím, že firma zajišťuje nákup, prodej a úpravu ocelového šrotu i šrotu z barevných kovů.

Zloděj kravín doslova „vybílil"

Zloději neváhají pro pár kilo železa či mědi vniknout do bývalých zemědělských nebo průmyslových objektů, kde berou vše, co jim přijde pod ruku.

To byl i případ takzvaných Dubovických krádeží. Čtyřiadvacetiletý muž z Pelhřimova tam systematicky kradl v bývalém kravíně. Z prostoru přípravny krmiv, stáje a mléčnice vzal několik set metrů měděné elektroinstalace. Demontoval měděný kondenzátor kompresoru s hliníkovými lamelami. Venku za kravínem pak ukradl kovové lopatky, které sloužily k vynášení chlévské mrvy.

„Z půdy nad přípravnou krmiv pak odcizil různý kovový materiál, jako pásovinu, kulatinu a různé profily. Tím však jeho práce nekončila. V zahrádkářské kolonii v Humpolecké ulici v Pelhřimově ukradl dvě nefunkční autobaterie," popsala Hana Kotková. Nenechavec barevné kovy a železo prodával ve sběrných surovinách a peníze použil pro svoji potřebu.

„ Muži, který byl v minulosti za obdobnou trestnou činnost už potrestán, hrozí až pět let za mřížemi. Svým jednáním způsobil škodu ve výši 50 tisíc korun," uzavřela policistka.