Policie především na vysočinském úseku D1 prakticky denně zadrží převaděče i s jeho posádkou. Auto mnohdy připomíná lidskou konzervu. Na malém prostoru se tísní i desítky lidí včetně dětí. Bezpečnostní složky bijí na poplach a soudy začínají rozdávat přísné tresty. Převaděče posílají do vězení, a na dlouhé roky jim zakazují pobyt na území republiky.

Aktuálním příkladem je Syřan Almin Aldugaym. Na konci května převážel v dodávce jednadvacet migrantů včetně dětí bez dokladů. Jihlavský soud ho poslal do vězení na dvanáct měsíců a na šedesát měsíců ho vyhostil ze země.

Krajský soud v Brně verdikt tento týden potvrdil. „Odvolání obžalovaného bylo zamítnuto jako nedůvodné. Rozsudek je pravomocný,“ informovala mluvčí krajského soudu Klára Belkovová.

Video: Nebezpečná noční honička na D1.

Řidič ujížděl hlídce celníků dvousetkilometrovou rychlostí. | Video: Celní úřad pro Kraj Vysočina

Dálniční policejní hlídka si dodávky směřující na Prahu všimla 30. května kolem půl desáté dopoledne. Policisté měli podezření, že auto nemá zaplacený dálniční poplatek. Bylo to ve tři hodiny ráno na 134. kilometru. Když se hlídka snažila dodávku zastavit na odpočívadle, začal řidič s dodávkou ujíždět. Sjel na sjezdu směrem na Havlíčkův Brod a z auta utekl. „Zanedlouho byl vypátrán v nedalekém lese,“ popsal žalobce Jan Kadlec.

Převaděč řekl, že měl za převoz migrantů slíbeno odpuštění dluhu dva a půl tisíce euro. Dodávku si vypůjčil v Německu. Policisté po ní pátrali. Nyní už je zpátky u svého majitele.

Převaděč sice přiznal, že se snažil policejní hlídce ujet, ale údajně nejel nijak rychle a nebezpečně. Naopak se je snažil „setřást“ pomalou jízdou. Muž po dopadení skončil ve vazbě.

Policie Aldugayma obvinila a soud uznal vinným z organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice.

Krajský soud o dovolání Syřana rozhodoval ve čtvrtek 9. listopadu.

Mohlo by vás zajímat: autobusové nádraží v Jihlavě už slouží cestujícím.

Autobusové nádraží v Jihlavě po velkých úpravách už opět slouží cestujícím. | Video: Deník/Martin Singr