Ti nejsou v bezpečí ani na ulici, na poštách a v domovech pro seniory. Své o tom ví i čilý senior z Pelhřimovska. Ten popsal případ, který se mu měl stát loni.
„Každý dvacátý den v měsíci si chodím pro důchod. Vycházím z pelhřimovské pošty, rovnám si v peněžence vybrané peníze. Náhle ke mně přiskočí asi dvacetiletý kluk, peněženku mi vytrhne a jeho kumpán mě chce chytit pod krkem. Ještě, že tam byl fyzicky zdatný kolemjdoucí. Ten se na lumpa, který mě držel, vrhnul. Pak se lekli a utekli,“ popsal otřesný zážitek včera na pelhřimovském náměstí důchodce, který si však z obav pomsty nepřál zveřejnit své jméno.
Starší lidé jsou pro podvodníky velmi snadným cílem. Často už hůře slyší, vidí, špatně se pohybují a jsou méně obezřetní. V neposlední řadě podvodníci zneužívají i jejich samoty, vstřícnosti a ochoty s nimi komunikovat. A právě o tom, že důvěřivost a ochota se nevyplácí, se přesvědčila i šestaosmdesátiletá žena z pacovského domova seniorů.
Krádež v domově
Přesně před týdnem do jejího bytu v domově a s jejím souhlasem měli vstoupit dva muži a jedna žena. „Seniorka je pustila do bytu za účelem nabroušení nožů. Po vykonané práci jim zaplatila tisíc dvě stě korun,“ řekla pelhřimovská policejní mluvčí Hana Kotková. Jenže podle stařenky „brusiči“ poté nezaváhali ani minutu a využili její horší pohyblivosti a také nepozornosti. Tvrdila, že jí pak z krabice na polici v pokoji ukradli dvanáct tisíc korun.
Může proti případným krádežím něco dělat vedení zařízení? „Pokud sem přijdou cizí lidé, nepouštíme je dovnitř. Jenže zmíněná důchodkyně u nás bydlí ve vlastním bytě, tudíž si je tam pustila sama,“ upozornil ředitel pacovského domova Václav Hrobský. Ten zapátral v paměti a vzpomněl si na situaci, kdy čtrnáct dní někdo podle klientů domova chodil v noci po budově a klepal na jednotlivé pokoje. „Tehdy jsme drželi nepřetržité služby. Nikoho jsme však nechytli. Obecně je to velký problém. Starší lidé jsou většinou nemocní, důvěřiví a snadno naletí,“ poznamenal ředitel Hrobský.
Univerzální rada pro seniory neexistuje, protože staří lidé bývají velice důvěřiví. A zloději zase nekonečně vynalézaví, jsou převlečeni za falešné kominíky, plynaře, pošťáky, nebo se dokonce vydávají za jejich neexistující příbuzné. Pak seniora přemluví k velké půjčce peněz, s nimiž samozřejmě navždy zmizí.
Nabídla seniorovi sexuální služby
Kuriózní půjčku zmiňuje i sedmdesátiletý muž z Pelhřimovska. „Jedna slečna od nás z vesnice ode mne chtěla půjčit deset tisíc korun. Chvíli jsem váhal, ale znám jí, tak jsem nakonec souhlasil. Sepsali jsme půjčku, peníze jsem jí vydal s tím, že mi je za měsíc vrátí. Měsíc uplynul a peníze nikde. Za další měsíc jsem jí volal. Ona přijela a dala přede mne dvě pětitisícové bankovky,“ neskrýval počáteční nadšení vitální důchodce.
Příběh by tím měl, jako jeden z mála, šťastný happyend. Jenže ouha. „Najednou se mne zeptala, zda mám doma manželku. Když zjistila, že žena jela nakupovat do Pelhřimova, dala mi neuvěřitelnou nabídku. Za pět set korun mi chtěla poskytnout sexuální služby. Okamžitě jsem ji vyhodil,“ rozčílil se muž.
V letošním roce zloději na Pelhřimovsku stačili okrást „jen“ seniorku v Pacově. Loni se jim to však povedlo v celkem devíti případech. Starším spoluobčanům dohromady vzali 390 tisíc korun.
„V případě, že už se z vašeho příbytku ztratí peníze nebo se ve vaší obci pohybují podezřelé osoby, neváhejte a vše okamžitě ohlaste na linku 158 nebo na obecní úřad,“ připomněla mluvčí Kotková.