Za asistence zásahové jednotky zadrželi pět Vietnamců, kteří pěstírnu obsluhovali. Prodejní cena drogy převyšuje pět milionů korun. Při zásahu nebyl nikdo zraněn. Pokud bude vina cizincům prokázána, hrozí jim trest odnětí svobody od osmi do dvanácti let. Jedná se o největší profesionálně vybavenou pěstírnu konopí na Vysočině za poslední roky.

Pětice cizinců pěstovala od letošního srpna konopí v budově, která sousedí z jedné strany s obecním úřadem a z druhé strany s kostelem. Skupina v objektu vypěstovala, usušila a zabalila do speciální černé fólie 26 kilogramů drogy. „Z tohoto množství již převážnou část, zhruba dvacet kilogramů, pachatelé naložili do osobního vozidla, aby mohli drogy přepravit k další distribuci do Prahy. Jejich jednání však překazili policisté,“ řekl Zdeněk Maloušek, vrchní komisař jihlavského odboru obecné kriminality.

Prostory bývalé základní školy v Rynárci si Vietnamci pronajali v srpnu od místního obyvatele. Dvoupodlažní budova byla profesionálně vybavena. Muži zajišťovali každodenní chod pěstírny, kdy rostliny konopí přesazovali, zalévali, hnojili a obsluhovali elektrické zařízení pro svícení, větrání a vzduchotechniku. Tím udržovali nejvhodnější prostředí pro růst rostlin. Podle našich informací Vietnamci černým odběrem elektřiny „propálili“ za den 4 500 tisíce korun.

Denní světlo neznali

Pilní „zahradníci“ se v pěstírně střídali zhruba po měsíci, během své práce nevycházeli vůbec ven. Jídlo, ošacení a další potřebné věci jim jejich kumpáni vozili, zřejmě v noci, dovnitř budovy.

„Slyšela jsem, že přijeli policisté a provedli velkou razii. Byl to pro mě šok. Pouze jsem slyšela, že jednou tam rychle přijela dodávka, zavřely se dveře a zase nic,“ uvedla Kristýna Gleiteková z Rynárce. „Žádný pohyb jsem neviděla. Už před časem se ale ozývaly hlasy, že je to divné, že okna jsou zatemněná,“ podotkla další obyvatelka Rynárce Jana Pelíšková.

Podle místních byla okna zalepená a navíc tam noví provozovatelé namontovali žaluzie. „Případ takového ražení u nás v životě nebyl. Stále se z toho všichni vzpamatováváme,“ dodal starosta Pavel Kopecký. Pelhřimovští kriminalisté věnují velkou pozornost odhalování distribuce drog. Od počátku roku mají na svém kontě objasněno už 102 případů této trestné činnosti. Dohromady obvinili 72 osob z drogové kriminality.

Velkým úspěchem letošního roku je odhalení tří varen pervitinu a tří indorových pěstíren marihuany. „V srpnu letošního roku jsme odhalili pěstírnu, kde pětatřicetiletý pachatel za pomoci nainstalovaného technologického zařízení složeného ze závěsného svítidla se sodíkovými výbojkami zajišťoval rostlinám teplo i světlo. Jejich růst podporoval speciálními hnojivy a roztoky,“ uvedl Luboš Jakoubek, vedoucí oddělení obecné kriminality z Pelhřimova. V pěstírně bylo při domovní prohlídce nalezeno dvacet kusů svazků konopí setého a dvacet třiceticentimetrových rostlin.