„To je stejný počet jako za celý loňský rok,“ podotkla tisková mluvčí pelhřimovských policistů Hana Kotková.

Pachatele podle Kotkové ke krádežím svádí hlavně to, že cyklistika je stále oblíbenějším sportem a lidé si pořizují čím dál tím více lépe vybavená a dražší kola.

Jedna z posledních krádeží se stala v Humpolci. „Jednalo se o docela kuriózní případ, protože zloděj si políčil na uzamčené kolo na balkoně v prvním patře panelového domu,“ prozradil Libor Kudrna, vedoucí policejního obvodního oddělení v Humpolci.

Právě na Humpolecku se podle Kotkové ztrácí nejvíce kol. „Tam zloději řádí nejčastěji,“ potvrdila Hana Kotková. Pomyslné stříbro v počtu krádeží bicyklů patří Pacovsku, za nímž se drží Pelhřimov a okolí.

Závody lákají

Nejméně kol pachatelé odcizili na Počátecku a Kamenicku. Zloději si ale na mušku neberou pouze bicykly ve sklepních kójích paneláků či kola zaparkovaná před restauracemi. Stále častěji se objevují také na cyklistických závodech, kde mohou ukořistit špičkově vybavená kola za desetitisíce korun. Velké tradiční závody se chystají tuto sobotu v Kamenici nad Lipou. A právě vloni se tam zloději podařilo ukrást bicykl za sedmdesát tisíc korun. „Závodník nechal kolo před startem několik minut bez dozoru, čehož pachatel využil a kola se zmocnil.

Jak řekl jeden z pořadatelů kamenických závodů starosta města Ivan Pfaur, letos jsou na zloděje připraveni. „Je jasné, že kamenický MTB Cannondale Maratón je pro zloděje jízdních kol velikým lákadlem. Proto jsme připravili několik speciálních bezpečnostních opatření, které samozřejmě nemůžu prozradit,“ uvedl Pfaur.

„Zloději kol jsou stále mazanější a vynalézavější, takže kromě již zmíněných opatření budou na závodníky na startu, na trati i při dojezdu na fotbalový stadion dohlížet policisté, aby se krádež z minulého roku pokud možno neopakovala,“ zdůraznil Ivan Pfaur.

Ať už se kolo ztratí z prestižních závodů nebo ze sklepní kóje, pravděpodobnost, že se ho policistům podaří najít, je mizivá. „Je to především z toho důvodu, že ukradené kolo putuje, jak se říká, z ruky do ruky,“ nastínila Kotková. Lidé často také krádež nenahlásí hned, čímž dává pachateli velký náskok a naděje na nalezení jeho kola je proto minimální.

„Lidé by proto měli krádež neprodleně hlásit na nejbližší policejní služebnu nebo na linku 158,“ nabádala Kotková. Své bicykly se lidé před útokem zlodějů snaží chránit nejrůznějšími zámky. Ani toto řešení ale není vždy stoprocentní.

Ocelový zámek

„Pokud lidé chtějí kolo vybavit zámkem, měli by se vyvarovat těch nejlevnějších modelů. Příliš spolehnout se nedá ani na zámek na kód,“ poradil Petr Bakus, který provozuje prodejnu kol v Častkovicích s tím, že zlodějům nejlépe odolává ocelový zámek na klíč.

„I ten ale pachatelé mohou překonat. Řešení, které by kolo na sto procent uchránilo před zloději bohužel neexistuje,“ uzavřel prodejce kol Petr Bakus.

Jak se bránit útoku zlodějů
–při odstavení jízdního kola na ulici použijte vždy bezpečnostní zámek a kolo připoutejte k pevnému bodu (stojan, zábradlí)
– jestliže kolo ukládáte ve společných prostorách domu, dbejte na uzavírání vstupních dveří do objektu a také stálé zamykání společných prostor. Je dobré si pořídit i společný stojan na kola a do něj kola zamykat
– pro případ odcizení si poznamenejte výrobní číslo kola a barevné znamení, podle kterého by se dalo kolo identifikovat
– pokud vám kolo někdo ukradne, nahlaste to neprodleně na nejbližší policejní služebnu nebo linku 158
Zdroj: Policie ČR Pelhřimov